Hlavní navigace

Index PX za první tři měsíce připsal 1,8 %

Miroslav Frayer

Začátek roku se pražské burze vcelku povedl, když si index PX za první tři měsíce připsal 1,8 %, čímž dosáhl stejné výkonnosti jako evropský Stoxx 600.

Začátek roku se pražské burze vcelku povedl, když si index PX za první tři měsíce připsal 1,8 %, čímž dosáhl stejné výkonnosti jako evropský Stoxx 600. Americký index S&P 500 si polepšil o 1,3 %. Pokud však srovnáme výkonnost s vývojem v roce 2013, globální indexy zůstaly daleko za svými loňskými zisky. Vyšším ziskům bránily na začátku roku horší makroekonomické údaje, ale nejnovější data na globální oživení v letošním roce opět ukazují. I tak je však nadále zapotřebí opatrnosti zejména při investicích na rozvíjejících se trzích. Zpomalující čínská ekonomika zůstává jedním z největších rizik dalšího vývoje.

Makroekonomická situace by tak letos měla obecně akciovým trhům nahrávat. Zisky by měly přinést investice do japonských akcií, které jsou nyní atraktivní i z pohledu téměř 10% propadu v prvním čtvrtletí a které by měla podporovat extrémně uvolněná měnová politika. Nízké ocenění nyní nabízejí některé západoevropské indexy, které by mohly těžit z hospodářského oživení a provedených strukturálních reforem. Mezi ně bychom mohli zařadit zejména burzy ve Francii a Itálii. Naopak německý DAX je se svým oceněním již poměrně vysoko a investoři by tak mohli své prostředky přesouvat na jiné evropské trhy. Vysoko oceněné jsou i americké akcie, kterým by navíc měl podkopávat nohy konec kvantitativního uvolňování, což budoucí zisky do velké míry limituje.

cestovko

Rozvíjející trhy nabízejí velký potenciál, ale zároveň vysoké riziko. Nadále hrozí pokračování odlivu kapitálu. Přesto je v cenách akcií již s mnohým špatným kalkulováno a ocenění vůči rozvinutým trhům je velmi atraktivní. Černým koněm by mohly být některé čínské tituly, nicméně s notnou dávkou pečlivého výběru. Riziko prasknutí kreditní bubliny může k zemi poslat akcie realitních či finančních firem.

Tuzemská burza toho příliš zajímavého nenabízí s výjimkou rakouské Erste bank, pro kterou i přes neuspokojivé hospodářské výsledky a nižší navrhovanou dividendu máme nákupní doporučení. Pro ty, kteří preferují atraktivní dividendový výnos, jsou alternativou akcie firem Telefonica ČR či Philip Morris ČR, zajímavá by mohla být i sázka na změnu dividendové politiky ČEZ. Slušnou dividendu by měly nabídnout také Pegas a Fortuna.

Našli jste v článku chybu?