Hlavní navigace

Index produkce se dostal na nejnižší hodnotu za poslední tři roky

4. 9. 2012
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

Dat včera moc nebylo, v EMU, v Číně i v regionu vyšlo PMI. V USA byl navíc svátek, což se promítlo i na většinu ostatních trhů – relativním klidem.

Dat včera moc nebylo, v EMU, v Číně i v regionu vyšlo PMI. V USA byl navíc svátek, což se promítlo i na většinu ostatních trhů – relativním klidem. 

Za Eurozónu šlo u PMI o konečná čísla. Podle těch předběžných měl vzrůst z červencových 44,0 na 45,3. Nakonec to bylo jen 45,1. Špatnou zprávou je, že se zpomalení zpracovatelského průmyslu nevyhýbá ani zemím jako Francie a Německo. 

Nepotěšilo ani čínské PMI, kleslo ze 49,3 na 47,6, nejníže od začátku roku 2009. Situace je o to horší, že dále klesají i nové objednávky, což snižuje šance na brzké zlepšení. To určitě neprospěje tempu růstu ekonomiky, která ve 2Q rostla nejpomaleji od 1Q2009. Tohle číslo je tak dalším do mozaiky, které mluví ve prospěch nějakého většího stimulu ze strany CB. Na to se těší i zbytek světové ekonomiky, pro kterou je nastartování Číny jednou z mála nadějí. 

V regionu pokračuje PMI ve svém propadu, v ČR to bylo v srpnu ze 49,5 na 48,7. Podobně v Polsku se PMI dále propadl ze 49,7 na 48,3. A do třetice klesl i Maďarský PMI, z 51,8 na 49,5. Ve všech třech případech byla čísla o něco horší než se čekalo Nebylo to ale zase takové drama, měny v podstatě nereagovaly.

Účto_tip_změny21

Německý ministr financí Schäuble začíná už teď nahlodávat plán Evropské komise na podobu bankovní unie – ten by EK měla představit 12. září. Schäublemu se nelíbí, že by ECB měla vykonávat dohled nad všemi 6000 bankami EMU. Podle něj by měla mít v popisu práce jen ty „systémově důležité“. Jeho hlavním argumentem je, že ECB nebude schopná v dostatečně krátké době vykonávat dohled nad všemi. V tom má zřejmě pravdu. Na druhou stranu ale, takovéhle „nabourávání“ plánu, ještě než se dostanou oficiálně na světlo, na klidu určitě nepřidá. Problémem by určitě byla i definice systémových bank. Na to v podstatě reagoval komisař pro ekonomiku Oli Rehn, podle kterého i malá banka může být systémově důležitá (poukázal třeba na britskou Northern Rock). Je také pravdou, že úmysly Schäubleho nebudou tak čisté, jak by se na první pohled mohlo zdát. Němcům hodně záleží na tom, aby se po centrální kontrolu nedostaly lokální Landesbanky napojené na místní samosprávu. 

Mario Draghi byl včera v Evropském parlamentu a na uzavřeném jednání tam mimo jiné vysvětloval, že nákup státních bondů s kratší splatností není proti pravidlům ECB/EMU. Už ve čtvrtek by něco takového měl po zasedání ECB oznámit. Včera se proti tomu mimochodem postavili Slováci. Aniž bychom chtěli nějak snižovat váhu jejich hlasu v EMU, nemyslíme si, že by to mělo nějak výrazně zamíchat kartami před čtvrtečním zasedání.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).