Hlavní navigace

Index PMI v eurozóně ukazuje na růst HDP o 0,4 % q/q v Q2 16

1. 7. 2016
Doba čtení: 3 minuty

Sdílet

 Autor: Shutterstock
Počet nových žadatelů o podporu v nezaměstnanosti v USA v minulém týdnu vzrostl na očekávaných 268 tis. osob.

Ovšem v rozporu s očekáváním trhu poklesl počet osob i nadále pobírající podporu v nezaměstnanosti na 2,12 mil. osob (trh 2,15 mil. osob).

Chicagský index nákupních manažerů v červnu vzrostl o 7,5 bodu na 56,8 (trh 51 bodů).

Německé maloobchodní tržby v květnu vzrostly o 0,9 % m/m a 2,6 % y/y (trh 0,6 % m/m a 2,5 % y/y). Nezaměstnanost v červnu stagnovala na 6,1 %. Inflace ve Francii potvrdila očekávání trhu, když vzrostla o 0,2 % m/m a o 0,3 % y/y. Spotřebitelské ceny v Itálii v červnu vzrostly o 0,1 % m/m, což bylo –0,3 % y/y. Na úrovni eurozóny vzrostly o 0,1 % y/y, v jádrovém vyjádření pak o 0,9 % y/y.

Inflace v Polsku zaznamenaná v červnu byla 0,2 % m/m a –0,8 % y/y.

Česká národní banka ponechala měnovou politiku beze změny.

BoE bude pravděpodobně v létě uvolňovat měnovou politiku

Euro včera proti americkému dolaru o něco málo posílilo. Přes noc nakonec ale svoje zisky zkorigovalo a ráno se začíná obchodovat na hladině 1,11 USD/EUR, kde se v průměru pohybovalo během včerejšího dne. Britská libra ve čtvrtek opět oslabila, když guvernér Bank of England oznámil, že pravděpodobně v létě dojde k poklesu sazeb.

Dnešní den bude zasvěcen PMI indexům ze zpracovatelských průmyslů. V případě eurozóny by toto číslo mělo potvrdit předběžné číslo z minulého týdne. Německý index by měl ještě o desetinu

bodu posílit. PMI ve Francii se pohybuje pod 50 bodovou hranicí označující hospodářské zpomalení. Index ve Španělsku zůstane na slabé úrovni, reflektující politickou nejistotu po opakovaných parlamentních volbách. Celkový PMI na úrovní eurozóny (52,6) ukazuje na růst HDP o 0,4 % q/q v Q2.

ČNB včera nic nezměnila; v srpnu čekáme odklad ukončení kurzového závazku

Koruna se včera pohybovala v pásmu 27,10–27,15 CZK/EUR. Na konci obchodního dne se ovšem obchodovala na úrovni 27,12.

Na včerejším jednání podle našeho očekávání nenastaly žádné změny v nastavení měnové politiky ČNB. Nadále tak očekáváme opuštění intervenčního režimu v Q3 17. Nově ovšem přepokládáme, že na svém dalším měnově politickém jednání (4. srpna), by bankovní rada měla posunout svou rétoriku, ze současného znění „i nadále vidí jako pravděpodobné ukončení závazku v polovině roku 2017“ na něco jako „bankovní rada vidí jako pravděpodobné ukončení závazku po polovině roku 2017“. Rizika dosažení inflace, které je pro opuštění tohoto režimu zásadní, se totiž kumulují směrem dolů. Výsledek britského referenda je i nadále neznámou s protiinflačním dopadem. Dalším rizikem jsou i nízké ceny potravin.

Regionální měny zaznamenaly rozdílný vývoj, ale uzavřely na silnějších hodnotách. Maďarský forint včera po ranních údajích o vývoji průmyslových cen v květnu (1,2 % m/m a

–2,2 % y/y) posílil až o 0,3 %, když zavřel silnější o 0,1 %.

Polský zlotý se během včerejšího dne pohyboval slabší až o 0,5 %, ale odpoledne po zveřejnění čísel o vývoji inflace v červnu posílil. To mohlo souviset s tím, že meziměsíční tempo růstu překonalo konsenzus trhu o 0,1 pb a dosáhlo 0,2 %. Meziroční tempo změny cenové hladiny spotřebitelských cen pak zvolnilo na –0,8 %.

skoleni_20_9

Dnešek bude na data skoupější. V Polsku a Maďarsku budou zveřejněny PMI indexy ze zpracovatelského průmyslu. V Česku pak bude publikováno třetí čtení HDP. Dozvíme se tedy více o ekonomickém výkonu jednotlivých sektorů ekonomiky; třeba jak moc se na meziročním zpomalení investic podílel sektor vlády.

Do nově publikovaných časových řad HDP by se měly promítnout revize ročních údajů publikovaných včera. Růst za loňský rok tak bude vyšší o 0,3 pb a dosáhl 4,5 %. V roce 2014 pak ekonomika vzrostla o 2,7 %, což je dokonce 0,7 pb více než byly původní odhady. Údaje v jednotlivých čtvrtletích, tak mohou doznat výrazných změn.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).