Hlavní navigace

Ifo: Brexit německé firmy nevyděsil

25. 7. 2016
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

 Autor: Shutterstock
Lehce horší než minule, ale stále lepší než se čekalo. Tak by se daly shrnout dnes zveřejněné výsledky Ifa za červenec.

Lehce horší než minule, ale stále lepší než se čekalo. Tak by se daly shrnout dnes zveřejněné výsledky Ifa za červenec. Ostatně už páteční PMI naznačovaly, že se není třeba obávat drastické změny nálad v německém podnikatelském sektoru. Ifo je tak opět pozitivnější, než naznačoval minulý týden zveřejněný ZEW a ukazuje, že trend německé ekonomiky se v letošním roce nijak nemění.

Hodnocení současné situace ze strany firem se dokonce mírně zlepšilo a je na obdobné úrovni jako zhruba před rokem. Naproti tomu mírně poklesla očekávání, avšak přece jen o méně než se čekalo, a navíc zůstávají i nadále nad dlouhodobým průměrem. O rozšiřujícím se po-brexitovém pesimismu německých firem, který by zasáhl investice i zaměstnanost, proto nemůže být řeč.

skoleni_13_10

Podíváme-li se, jak hodnotí ekonomickou současnost a očekávanou budoucnost firmy podle odvětví, je vidět že se oproti červnu mírně zhoršila nálada ve zpracovatelském průmyslu, avšak stále je výrazně lepší než v úvodu roku. Vedle toho větší optimismus panuje mezi stavebními firmami, což fakticky odráží i pozitivní vývoj tohoto odvětví ve srovnání s dalšími zeměmi EU. Na rozdíl třeba od nás či celé EU a eurozóny prožívá německé stavebnictví příznivé časy. Obdobný optimismus panuje i mezi obchodníky, kteří těží z růstu domácí poptávky.

Celkově Ifo – byť o něco málo horší než minule – vyznívá pozitivně a nijak nemění obrázek německého hospodářství v letošním roce. Znamená to, že německá ekonomika má velkou šanci udržet si solidní tempo růstu, a to nejen díky exportu. Pro ČR to znamená, že můžeme očekávat další růst poptávky po tuzemském exportu do Německa. Vzhledem k profilaci našeho exportu bude tento trend nejvíce patrný na výkonu tuzemského automobilového průmyslu.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).