Hlavní navigace

Názor k článku I vy můžete být na důchod finančně zajištěni. Jak to ale udělat? od TVK - Myslím, že riziko hypoték se zveličuje a zajímalo...

 • Článek je starý, nové názory již nelze přidávat.
 • 3. 6. 2019 21:32

  TVK (neregistrovaný) 93.89.107.---

  Myslím, že riziko hypoték se zveličuje a zajímalo by mne, jaká je realita. Protože i pokud šel někdo na hranu, tak jen s růstem příjmů v posledních pár letech se od té hrany mohl velmi výrazně vzdálit. Typicky - pokud šel někdo třeba do splátky ve výši 50% příjmu, tak jen v posledních pár letech mu příjem stoupl v průměru o cca. 25%. Tzn. během krátké doby mu při stejné splátce zbývá na život o 50% víc než na začátku (75% vs. 50% měřeno původním příjmem).

  A podobně to vidím s úrokovou sazbou, její vliv se také výrazně přeceňuje. Zde se k faktoru růstu příjmů ještě přidává snížená jistina v době překlopení daného fixu. Zase příklad: Hypo na 2,2M na 20 let za 1,8%, fix 5 let (běžně rok 2016). Splátka takové hypo po daňovém odpočtu úroků je na začátku splácení 10.427 Kč.

  Po 5 letech přijde teoretické razantní navýšení úroku na 4,5%, ale ke splácení už je jen jistina 1,722M na 15 let. Splátka po daňovém odpočtu je pak 12.204 Kč. Za 5 let nárůst o "neskutečných" 1.777 Kaček (růst splátky o cca, 17% při růstu úroku o 150%). Myslíte, že je to v 5-ti letém horizontu pro rodinu se stabilními příjmy problém? Tolik dostal přidáno průměrný našinec v čistém jen za loňský rok. A to zmiňuji jen první fixační období. S dalšími roky, dalšími fixacemi nebo delšími fixacemi je ten případný nárůst ještě menší. Takže kdo si vzal v roce 2016 fix na 10 let, tak se rozhodně nemusí stresovat sazbami v roce 2026, kdy bude úplně jiná úroveň platů a dotyčnému bude zbývat doplatit třeba už jen 55% původní hypotéky.

  A navíc, pokud se někdo o své finance stará, tak v případě hypotéky může:
  1) Požádat už 2 roky před koncem fixace o rezervaci úrokové sazby na další období
  2) Prodloužit si zbývající splatnost hypotéky a snížit tak splátku
  3) Využívat možnosti mimořádných splátek (což při sazbách v posledních letech, inflaci a nominálním růstu příjmů považuji za finanční nesmysl)

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).