Hlavní navigace

I po včerejším jednání FOMC vidíme zvýšení dolarových sazeb až příští rok

28. 7. 2016
Doba čtení: 3 minuty

Sdílet

 Autor: Isifa.com
I když prohlášení FOMC znělo mnohem méně holubičím tónem než to červnové, příslibu rychlého zvyšování dolarových úrokových sazeb jsme se nedočkali.

Zprávy a události

Objednávky zboží dlouhodobé spotřeby v USA v červnu propadly o nečekaně výrazných 4,0 % m/m, když tržní konsensus ukazoval na jejich pokles pouze o 1,4 % m/m.

Meziroční růst měnového agregátu M3 v eurozóně zrychlil dle očekávání z květnových 4,9 % na 5,0 % za červen.

Německá spotřebitelská důvěra GfK se pro srpen mírně snížila na 10,0 bodu z červencových 10,1 bodu. Tržní očekávání bylo ještě níže na 9,9 bodu.

Francouzská spotřebitelská důvěra v červenci klesla v souladu s očekáváním na 96 bodů z 97 bodů zaznamenaných v červnu.

Euro po zveřejnění výsledku jednání FOMC zpět nad 1,10

Eurové zisky dosáhly včera večer po zveřejnění výsledku jednání FOMC téměř jednoho centu. Po převážnou většinu včerejšího obchodního dne se totiž kurz držel stabilní těsně pod hladinou 1,10 USD/EUR. Publikace výsledků jednání amerických centrálních bankéřů ale kurz posunula až k 1,1080 USD/EUR.

I když prohlášení FOMC znělo mnohem méně holubičím tónem než to červnové, příslibu rychlého zvyšování dolarových úrokových sazeb jsme se nedočkali. Pozitivně byla po dubnovém a květnovém zklamání hodnocena červnová statistika z trhu práce a možná poněkud překvapivě centrální bankéři nijak zásadně nevěnovali významnější pozornost výsledku britského referenda. Krátkodobá rizika se podle nich snižují. Domníváme se, že aby se Fed odhodlal k dalšímu zvýšení úrokových sazeb, musí opět začít vnímat rizika minimálně jako vyrovnaná.

Po včerejším FOMC je dnešní ekonomický kalendář opět celkem bohatý. Hned dopoledne přijde série evropských čísel. Za eurozónu budou publikovány červencové indikátory důvěry. Jako celek by ekonomický sentiment v eurozóně měl zaznamenat mírné zhoršení, nicméně i tak by měl být výsledek konzistentní s ekonomickým růstem o 0,3 % q/q pro Q3 16 (aktuální prognóza SG pro toto čtvrtletí počítá s 0,4 % q/q). Z předběžných dat již víme, že se nepatrně snížila spotřebitelská důvěra, na výsledek britského referenda by tak nejmarkantněji měl doplatit sentiment v průmyslovém sektoru. Z Německa se dnes dočkáme čísel z trhu práce za červenec. Míra nezaměstnanosti by měla stagnovat na nízkých 6,1 %, přičemž počet nezaměstnaných Němců by se mohl v absolutním vyjádření (po sezónním očištění) dále snížit. Silný trh práce je příslibem budoucí spotřebitelské poptávky i růstu mezd. To by se časem mělo projevit i v inflačním vývoji. Předběžná inflační čísla za červenec by měla reflektovat poprvé po čtyřech měsících snížení cen pohonných hmot, ceny potravin zřejmě stagnovaly, jádrová inflace pak měla mírně růst. V meziročním vyjádření by se tak inflace měla třetí měsíc v řadě zvedat. Pro samotný červenec na 0,3 % y/y. Ve zbytku roku bude statistická základna hrát ve prospěch rychlého vzestupu inflace nad 1,0 % y/y. Z USA se jako každý čtvrtek dočkáme týdenního počtu nových uchazečů o podporu v nezaměstnanosti. Publikován pak bude ještě červencový Fed indexu průmyslové aktivity z Kansasu.

Tlak na kurzový závazek včera polevil

Před včerejším večerním zveřejněním výsledku jednání americké centrální banky měly středoevropské měny tendenci spíše lehce oslabovat. Nejviditelnější to bylo v dopoledních hodinách na polském zlotém, částečně také na maďarském forintu. V odpoledních hodinách však obě tyto měny dopolední ztráty z velké části vymazaly. Na koruně se tento trend projevil snížením tlaku na kurzový závazek. Oslabení koruny jsme se však nedočkali. Kurz se na mezibankovním trhu držel v okolí úrovně 27,03 CZK/EUR.

Tip do článku - účto fakturace duben

Včerejší ekonomický kalendář tak byl naprosto nezajímavý a o moc lepší to nebude ani dnes. Dočkáme se pouze maďarské nezaměstnanosti za červen. Ty by měla podle tržního konsenzu klesnout z květnových 5,5 % na 5,4 %. Těžko očekávat, že by zveřejnění tohoto čísla trhy nějakým způsobem ovlivnilo. Hlavním kurzotvorným faktorem tak zůstane vývoj vnějšího prostředí.

Před zasedáním FOMC panoval klid i na českém dluhopisovém trhu, české výnosy se včera v podstatě nepohnuly.

Autor článku

Autor je analytikem Komerční banky.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).