Hlavní navigace

I po včerejším jednání FOMC vidíme pro letošek pouze jedno zvýšení sazeb

28. 4. 2016
Doba čtení: 3 minuty

Sdílet

 Autor: Isifa.com
Peněžní zásoba v eurozóně měřená agregátem M3 vykázala za březen v souladu s očekáváním meziroční dynamiku ve výši 5,0 %. Únorové číslo bylo revidováno z původních 5,0 % na 4,9 % y/y.

Německá spotřebitelská důvěra GfK pro květen zaznamenala zlepšení na 9,7 bodu, zatímco trh očekával stagnaci na předchozích 9,4 bodu. • Francouzská spotřebitelská důvěra v dubnu stagnovala na březnových 94 bodech a nenaplnila tak tržní konsensus, který počítal s mírným zlepšením na 95 bodů.

Fed přinesl volatilitu, ale žádný nový impuls

Včerejší vývoj měnového páru eura vůči dolaru poznamenalo zasedání americké centrální banky. Ve výsledku se ale projevilo pouze dočasným zvýšením volatility, žádná změna v trendu se nekonala. Protože ani z tohoto zasedání brzké očekávání zvýšení dolarových úrokových sazeb nevzešlo, mírně si ve výsledku polepšilo euro. Američtí centrální bankéři opět pozitivně ohodnotili vývoj samotné americké ekonomiky, zejména trhu práce. Zdá se, že výkonnosti americké ekonomiky v prvním čtvrtletí nepřikládají díky problémům se sezónním očištěním zásadní význam. Nicméně vnější prostředí představuje z jejich pohledu stále riziko, i když ve srovnání s počátkem roku došlo k jeho zmírnění. Američtí centrální bankéři budou i nadále „bedlivě monitorovat inflační indikátory a globální ekonomický a finanční vývoj“. Dokud nebudou vnímat situaci jako vyváženou, zvýšení sazeb se zřejmě nedočkáme. I nadále se domníváme, že by k tomu mělo dojít až na konci letošního roku.

Dnešní den přinese celou řadu zajímavých čísel z obou stran Atlantického oceánu. Poklud jde o evropská data, pozornost bude směřovat k datům z Německa. Ekonomové SG očekávají za duben mírný nárůst absolutního počtu nezaměstnaných (o 5 tisíc po sezónním očištění), trh čeká nulovou změnu. Míra nezaměstnanosti (po sezónním očištění) by pak měla stagnovat na březnových 6,2%. Ještě zajímavější budou předběžná dubnová inflační čísla z Německa. Obáváme se, že meziroční růst německých spotřebitelských cen spadne dle národní metodiky na nulu, harmonizovaná inflace pak do záporného teritoria, když očekáváme –0,2 % y/y po březnových +0,1 % y/y. Pouze indikátory důvěry Evropské komise by měly naznačit určitou stabilizaci situace po slabém úvodu roku. Z pohledu eura se tedy moc povzbudivá data neočekávají. Ovšem ani z dolarové strany to pro dnešní den nevypadá nejlépe. Publikován totiž bude první odhad amerického HDP za Q1 16. Očekáváme v podstatě kladnou nulu (+0,2 % meziročně anualizovaně), a to i kvůli výše diskutovaným sezónním faktorům.

Před zveřejněním výsledku jednání FOMC středoevropské měny lehce ztrácely

Na okolních středoevropských měnách byla včera patrná tendence mírně oslabovat před večerním zveřejněním výsledku zasedání amerických centrálních bankéřů. Výjimkou byla jako tradičně česká koruna, která se drží v blízkosti úrovně kurzového závazku. Zatímco ztráty maďarského forintu vůči euru byly minimální, polský zlotý odepsal dvě třetiny procenta.

skoleni_13_10

Včerejší den byl na středoevropské ekonomické ukazatele chudý a ani dnešek na tom nic zásadního nezmění. Bude sice oznámena maďarská březnová nezaměstnanost. Nejedná se ale o číslo, které by finančními trhy hýbalo. Středoevropské měny tak budou především reflektovat situaci na globálních trzích po zveřejnění výsledku jednání FOMC, okolní měny by mohly včerejší ztráty korigovat. Na koruně ale ani dnes větší volatilitu očekávat nelze.

Swapová výnosová křivka se včera téměř nepohnula. Pozitivně lze hodnotit výsledek včerejší aukce státních dluhopisů, a to i ve světle toho, že se jejich výnosy v posledních dnech zvedaly ruku v ruce s podobným vývojem na globálních trzích. Po papírech byla solidní poptávka, která odpovídala našemu očekávání, lehce vyšší byly ve srovnání s naším předpokladem ceny, za které se dluhopisy upisovaly.

Autor článku

Autor je analytikem Komerční banky.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).