Hlavní navigace

Hypotéka zadarmo neexistuje. Jak „odklonit“ peníze před exekucí?

4. 5. 2016
Doba čtení: 4 minuty

Sdílet

 Autor: Allianz SE
Do redakce nám píšete své starosti a my hledáme odpovědi. Hypotéka nikdy není zadarmo, i když na počátku nejsou poplatky. A kartu k reklamaci zboží využít nemůžete.

Mobil přes platební kartu reklamovat nejde

Jak je to u nás se stornem transakce platební kartou v bance, pokud obchodník hrubě porušuje podmínky? Například chce, abych zaplatil půl ceny opravy telefonu, který je v záruce. A tváří se, že to je jako v pohodě. Bohužel se jedná o obchodníka na AliExpressu v Číně. Četl jsem, že například v USA je to celkem běžná věc, stornovat platbu. Jak je to tedy u nás? Mám Fio banku a nikdy jsem neměl s žádnou transakcí problém, až teď.

U vámi popisovaného případu jde o klasickou reklamaci mezi kupcem a prodejcem, tedy občanskoprávní spor dle práva země prodejce. Vydavatel karty vám s tím nepomůže. Institut „reklamace přes kartu“ lze použít pouze v případě, kdy kartou zaplatíte za zboží/službu, a to/ta nebude dodáno/poskytnuta. Transakci, jak popisujete vy, stornovat nelze (ani jinak obecně, vždy jen reklamovat). V USA je silný spotřebitelský tlak, tam hrají úplně jinou ligu, ale ani tam nemůžete transakce stornovat donekonečna. V opačném případě by vám mohli i zrušit kartu. Na druhé straně je v USA taková konkurence, že není problém poté jít k jinému vydavateli karty a začít znovu.

Co je v sazebníku, je svaté (i když se to nelíbí)

Chtěl bych se s vámi podělit o zkušenost s Hypoteční bankou. Po 3 letech jsem zažádal z důvodu prodeje bytu o předčasné splacení hypotečního úvěru u Hypoteční banky k datu výročí smlouvy, ke konci 3leté fixace. Není mi jasné, proč mi banka účtuje ve vyčíslení přirážku 2500 Kč, konkrétně 1000 Kč za úkony spojené s ukončením úvěru a 1500 Kč za zaslání pokynu k výmazu zástavního práva. V minulosti jsem u HB dva hypoteční úvěry předčasně splatil a tyto poplatky jsem tam neměl. Při kalkulaci úvěru mě hypoteční poradkyně ujišťovala, že mám hypotéku bez veškerých poplatků.

Těžko lze jednání banky napadnout, když vše má správně vyčísleno v sazebníku v položce F.24. ČÚZK si za návrh na vklad účtuje poplatek 1000 Kč. Banka s tím úkonem reálné náklady má, takže 500 Kč je rozumný poplatek. Předmětem diskuze proto může být poplatek 1000 Kč za ukončení smlouvy, na druhé straně banka z něčeho žít musí a poplatky jsou jedním ze zdrojů příjmů. Hypotéka „bez poplatků“ neexistuje, maximálně bez běžných poplatků za správu a vedení. Ale jakmile budete vyžadovat jiný úkon, zaplatíte i u konkurence, a to včetně té, která má „vše zdarma“.

Jak se chránit přes exekucí partnera?

Mohli byste mi poradit, jaký si mám založit účet, aby mi ho nezablokovali exekucemi od manžela? Už mi to tak udělali na třech účtech. Moc bych chtěla mít svůj účet, platit kartou, mít na něm trvalé příkazy, mít někde v bezpečí finanční rezervu atd.

Jste v obtížné situaci. Jakýkoli účet v bance či záložně, který bude vedený na vaše jméno, může být postižený výkonem rozhodnutí, tj. exekucí. Je tu několik možností:

Používat účet někoho jiného. Máte-li v rodině někoho SPOLEHLIVÉHO, a hlavně komu nehrozí exekuce, může to být cesta. Ale se všemi riziky pro obě strany… Může vám účet zrušit včetně zůstatku na něm a pokud sám bude v exekuci, obtížně budete prokazovat, že to byly vaše, a ne jeho peníze apod.

Mít účet mimo českou jurisdikci, např. v Německu, Rakousku, Polsku, Slovensku. Nevýhodou je, že platby v korunách budou komplikované, dražší a vše se bude konvertovat přes hlavní měnu daného státu (eura, zloté apod.)

Získat kreditní kartu Cetelem a používat ji jako náhradu účtu, pokud vám ji BNP Paribas Bank samozřejmě vydá. Tím, že jde o kreditku, nejsou to peníze vaše, ale banky, není co exekuovat. Cetelem navíc umí přes web posílat jednorázové a trvalé platby bez poplatku. Pokud vše uhradíte do konce kalendářního měsíce toho čerpání, je to i bez úroku.

skoleni_20_9

Pokud jde o platby kartou, tady je to o trošku snazší. Můžete využívat předplacené karty, ale nesmíte při jejich registraci uvést své skutečné jméno a příjmení. Mohla by pomoci dobrá kamarádka nebo kamarád, který v exekuci není. Poté lze karty bezhotovostně nabít (třeba příchozí mzdou) a používat. Potíž je v tom, že neověřením totožnosti budete mít malé limity, ale při troše štěstí se s tím dá žít s vědomím, že co pár měsíců budete muset mít novou kartu.

Otevřít si bankovní účet na jméno dítěte a z něj realizovat všechny tuzemské příchozí a odchozí platby, resp. nechat si tam peníze jako rezervu. Pozor na limity, ale dá se s tím žít. Nevýhodou je, že právně vzato peníze patří dítěti, ale při troše snahy se dá s takovým účtem fungovat. A tím, že jde o peníze dítěte, je nelze postihnout.

Autor článku

Kolektiv redaktorů serveru Měšec.cz.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).