Hlavní navigace

Hvězdou regionu byla dnes česká koruna

7. 7. 2015
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

okračující série dobrých dat z domácí ekonomiky poslala kurz koruny na doposud nejsilnější úroveň od listopadové intervence.

Pokračující série dobrých dat z domácí ekonomiky poslala kurz koruny na doposud nejsilnější úroveň od listopadové intervence (27,07 CZK/EUR). Ve srovnání s úterním obchodováním si kurz koruny připsal 0,2 %. K dobré náladě domácí měny přispěl masívní meziměsíční nárůst květnové stavební produkce (+11,9 % y/y) i lepší statistika maloobchodních tržeb. Květnový průmysl naopak za očekáváními zaostal. Oproti dubnu se totiž výstup odvětví snížil o 0,5 % m/m (SWDA) a to navzdory vysoké důvěře v sektoru a zlepšení makroekonomické situace v Německu. Tento údaj tak vnímáme do velké míry jen jako korekci solidní dubnové statistiky, kdy průmysl vzrostl o 0,8 % m/m.

Ostatní regionální měny dnes ztrácely. Polský zlotý si odepsal 0,2 % (na 4,2 PLN/EUR), zatímco maďarský forint vůči euru oslabil o 0,3 % (na 317,4 HUF/EUR).

V Polsku zítra končí dvoudenní zasedání tamní centrální banky. Příliš mnoho vzruchu však pravděpodobně nepřinese. Ekonomové SG i konsenzus trhu počítají s tím, že úrokové sazby zůstanou beze změny na úrovni 1,5 %, přičemž velké překvapení zřejmě nepřinese ani nová inflační zpráva. Mezi členy bankovní rady panuje široký konsenzus, že by úrokové sazby měly zůstat beze změny nejméně do konce letošního roku. S tím se ztotožňují i ekonomové SG, kteří očekávají jejich stabilitu na současné úrovni a následný růst od Q2 16. Jako první v regionu zítra Maďarsko zveřejní červnová inflační čísla. Po osmi deflačních měsících, inflace v květnu vyskočila do kladného teritoria (+0,5 % y/y) a konsenzus trhu naznačuje, že se v černých číslech udrží i v červnu (+0,6 % y/y). I tak ale podle ekonomů SG centrální banka do konce srpna přistoupí ke snížení úrokových sazeb o dalších 20 bb na 1,3 %.

V České republice bude kalendář ekonomických událostí prázdný. Kurz koruny bude zřejmě i nadále testovat trpělivost centrální banky a pohybovat se v nebezpečné blízkosti hranice 27,00 CZK/EUR. Kurzu koruny zřejmě nahraje i čtvrteční zveřejnění domácí inflace, která by za červen měla dosáhnout 1 % y/y. To by bylo již o 0,6 % více, než s čím počítala centrální banka ve své poslední prognóze. Nic to ale prozatím nemění na jejím záměru držet kurzový závazek nejméně do druhé poloviny příštího roku, což je i náš scénář.

Česká swapová křivka dnes snížila svůj sklon, když na svém dlouhém konci ztratila 15 bb, zatímco na kratším si odepsala 10 bb. Za poklesem stál jednak vývoj na eurových sazbách, které jsou tlačeny směrem dolů nejasnou situací kolem Řecka, zatímco posílení kurzu koruny k hranici 27,00 CZK/EUR rozvířilo spekulace o možném snížení domácích úrokových sazeb do záporného teritoria.

Autor článku

Autorka pracuje jako analytik v Komerční bance.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).