Hlavní navigace

Hurikán Sandy dnes a možná i zítra paralyzuje obchodování na Wall Streetu

29. 10. 2012
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

Zatímco obyvatelé dolního Manhattanu plní pytle s pískem, hlavní burzovní činitelé na Wall Streetu rozhodli o tom, že netřeba riskovat spláchnutí přílivovou vlnou, kterou může přivodit blížící se hurikán Sandy.

 Inu, tento týden začne obchodování na finančních trzích v poněkud jiném tempu, než by se dalo očekávat: americká akciová burze dnes neotevře vůbec a obchodování v New Yorku na ostatních trzích bude náležitě zkráceno (mělo by být ukončeno v poledne N.Y. času), tak, aby všichni byli připraveni na eventuální pohromu. Hurikán Sandy by totiž měl New York a New Jersey zasáhnout v úterý nad ránem tamního času. Jinak řečeno – obchodování může být přírodou vykolejeno nejen dnes, ale i zítra.

skoleni_8_6

Z pohledu očekávaných ekonomických událostí v tomto týdnu by nicméně hurikán neměl být faktorem, který zásadně promluví do obchodování. Klíčové makroekonomické reporty, jako např. index podnikatelské nálady ISM či říjnové statistiky z trhu práce, jsou stejně vměstnány do druhé poloviny týdne. Ta může být v USA přitom pěkně hektická. Zatímco americká veřejnost bude rozebírat škody, jaké hurikán na východním pobřeží napáchal, tak trhy mohou být pěkně nervózní nejen z důležitých dat, ale i z toho, že americké prezidentské a parlamentní volby budou opravdu již za dveřmi.

Tato nervozita se může objevit i ve střední Evropě, přičemž v českém případě může být ještě umocněna tím, že se ČNB ve čtvrtek zřejmě odhodlá k velmi neobvyklému kroku – snížit svoji oficiálních úrokovou sazbu na úroveň známou z Japonska. Připomeňme, že Bank of Japan bojující (na rozdíl od ČNB) s skutečnou deflací cíluje svoji oficiální úrokovou sazbu na úrovni 0,1%.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).