Hlavní navigace

Hrozba z Číny a nižší odhad růstu MMF

Jan Bureš

Mezinárodní měnový fond opět zhoršil výhled na světovou ekonomiku. Hlavním důvodem už není eurozóna. Největší problém je klesající dynamika velkých rozvíjejících se ekonomik.

Doba čtení: 1 minuta

Mezinárodní měnový fond opět zhoršil výhled na světovou ekonomiku. Hlavním důvodem v tuto chvíli již není eurozóna (i když i zde MMF srazil odhad růstu na tento a příští rok). Největší problém je dnes klesající dynamika velkých rozvíjejících se ekonomik – Číny, Indie, Brazílie a Ruska. Důvody slabšího růstu jsou zatím podle MMF u každé z těchto ekonomik různé – od klesající produktivity investic v Číně po neprůhlednou a nestabilní regulaci řady odvětví v Indii. Hlavní ekonom MMF Olivier Blanchard ale přiznává, že všechny ekonomiky nehledě na původ problémů, mohou směřovat k trvale nižšímu růstu. V ekonomické terminologii tedy nemusí jít o cyklický výkyv, ale trvalejší strukturální posun.

dan_z_prijmu

Ke strachu ze slabšího výkonu rozvíjejících se ekonomik přispěla i dnešní čísla z Číny. Čínské vývozy i dovozy meziročně propadly. Slabé dovozy ukazují na neschopnost Číňanů nastartovat domácí poptávku a více jak 3%ní meziroční propad vývozů na problémy s odbytem exportérů. Vývozy sice rostly rychle na začátku roku a za celé první pololetí jsou meziročně o 10 % vyšší. V prvních měsících roku byly ale exporty zjevně nadhodnocené. Čína začala prověřovat řadu firem kvůli podezření, že nadhodnocují exporty, aby umožnily do země přítok spekulativního kapitálu. Ten jinak čínské úřady přísně regulují. V květnu oznámil státní úřad pro devizový trh (SAFE), že rozjíždí vyšetřování s podezřelými podniky a zavádí politiku nulové tolerance k nadhodnocování vývozů. Od té doby poklesla meziroční dynamika vývozů v Číně z 15 % na –3 %.

Pokud tedy Čína zažila v posledních letech výrazný a statistikami nepodchycený příliv spekulativního kapitálu, může mít tamní finanční systém problém s utahováním měnových kohoutů v USA. Konec politiky levného dolaru může spekulativní kapitál z Číny zase rychle vysát. Podobné doměnky potvrzují i turbulence na čínském mezibankovním trhu, které odstartovala poslední tisková konference Bena Bernankeho.

Našli jste v článku chybu?