Hlavní navigace

Hra o záchranu Řecka pokračuje

15. 2. 2012
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

Klíčové setkání ministrů financí eurozóny k otázce Řecka dnes nebude. Řada tiskových agentur přináší zprávy o nespokojenosti členských zemí eurozóny se zárukami, které Řekové dávají na stůl. Podmínkou pro dohodu Řeků s ministry financí je vedle schválení balíku úspor (již se stalo), také nalezení dodatečných úspor v hodnotě 350 milionů eur (Řekové je již hledají v rozpočtu armády) a především záruky, že se reformní balík bude realizovat i po volbách

Právě v tomto bodě je největší problém. Šéf konzervativní řecké opozice Antonis Samaras otevřeně před hlasováním v parlamentu zpochybnil ochotu schválené úsporné kroky implementovat, a to evidentně leží západoevropským politikům v žaludku. Je nicméně pravděpodobné, že i Antonis Samaras nakonec podepíše, což by mělo teoreticky otevřít cestu k dohodě na pondělním setkání ministrů financí eurozóny.

FIN21

I přes veškerou snahu Řecka nakonec nemusí být podle Financial Times podpora pro záchranný balík mezi ministry financí jistá. Především tří-áčkové země (Holandsko, Německo, Finsko) jsou údajně čím dál víc skeptické vůči dohodnutému záchrannému plánu jako takovému a začínají být přesvědčeny, že neřízený bankrot je jen otázkou času. Je pravda, že v tuto chvíli je eurozóna na takovou situaci lépe připravena než před rokem – především ECB má arsenál silných zbraní (tříleté repo-operace, program přímého skupování vládních dluhopisů). Finanční nákaze z neřízeného řeckého bankrotu by ale i tak šlo těžko zabránit. Pokud by nikdo nepomohl řeckým bankám, běžní Řekové by s pádem vlastního státu přišli o reálnou hodnotu většiny svých úspor. Při pohledu na to, by Portugalci a další nelenili a začali pro jistotu vybírat peníze z vlastních bank. V takovém případě by ECB měla skutečně hodně práce, do které by se jí vůbec nechtělo. I proto je v dnešních jednáních centrální banka spíše na straně Řecka a chce slyšet co nejrychleji německé “ano”.

Autor je hlavní ekonom Era Poštovní spořitelny

Autor článku

Autor je hlavní ekonom Era Poštovní spořitelny.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).