Hlavní navigace

Hotovost v cizině je drahá, vyplatí se ji vybrat předem

22. 7. 2010
Doba čtení: 3 minuty

Sdílet

Výběry ze zahraničních bankomatů nejsou většinou levná záležitost. Ušetříte platbou u obchodníka nebo si hotovost jednoduše vyberte předem.

Zahraniční bankomat vždycky nemusí být nepřítelem, který z vašeho účtu odčerpá několik stovek na poplatcích. Záleží na tom, ze které debetní karty vybíráte, které patří bance a jakou ta má nastavenou úroveň kurzů.

Poplatky? Většinou drahota

Většina bank si za výběr debetní kartou ze zahraničního bankomatu účtuje poplatky, které se pohybují  minimálně kolem stokoruny. Poplatky jsou navíc kombinované, takže často zaplatíte pevnou částku a ještě procento z objemu vybíraných prostředků. Na tyto procenta je potřeba dát si pozor. Pokud nemáte hotovost a myslíte si, že na banku vyzrajete tím, že vyberete najednou velkou sumu, nijak tím nemusíte ušetřit. Většina bank účtuje k fixnímu poplatku ještě 0,5 % z vybírané částky. Například LBBW Bank ale za výběr účtuje 2,5 %, minimálně však 80 Kč Komerční banka pak 1 %, minimálně však 100 Kč. Výsadu mají ti klienti Komerční banky, kteří mají studentské konto G2. Jeho majitelé za jeden výběr měsíčně přes embosovanou kartu nezaplatí nic. Pozor na výši vybíraných prostředků by si také měli dávat majitelé karet společnosti Diners Club, která sice neúčtuje fixní část poplatku, za výběr ale strhne rovnou 4 % z celkové částky.

Na výběrech se dá i ušetřit

Nemusí být ale vždycky tak zle, ačkoli nejlevnějším způsobem jak na zahraničním výběru ušetřit, je nevybírat. Tím nemáme na mysli odkázat rodinný rozpočet na žebrotu, ale snažit se platit za zboží a služby přímo v obchodech. Za platbu za zboží a služby si totiž české banky neúčtují nic.

Pokud ale vybrat přece jenom potřebujete, nejlevněji to můžete udělat jako klient mBank. Neomezeně tato možnost ale potrvá jen do prvního srpna. Počátkem druhého prázdninového měsíce se ale se změnou sazebníku tato výhoda omezí pouze na výběry nad částku 2500 Kč. I v případě, že ekvivalentní částku nedodržíte, stejně zaplatíte jen 35 Kč.

Cestujete do vzdálených destinací? Zjistěte si, jaké jsou aktuální kurzy exotických měn.

Klienti Poštovní spořitelny do 26 let, kteří využívají osobní účet Era, za výběr na Slovensku neplatí nic. Pro ostatní majitele tohoto účtu jsou výběry u slovenských sousedů za 5 Kč.

skoleni_29_6

Přes uváděné poplatky existují i způsoby, jak za zahraniční výběry z bankomatu ušetřit. Praktické tipy si můžete přečíst v článku: Jak vybírat v zahraničí z bankomatu zadarmo nebo levně (návod)

Kurzy mohou všechno změnit

Zaměřit se pouze na poplatky za zahraniční výběr by ale mohlo být krátkozraké. Roli v konečných nákladech na výběr hraje také kurz, kterým banka transakci přepočítává. Levnější poplatek tak může být vykompenzován nevýhodným kurzem, který může situaci obrátit a výběr vám tak prodražit. Přehled o tom, jak příznivé jsou kurzy jednotlivých bank, můžete získat z článku Na směně valut ušetříte tisícovku, stačí si porovnat kurzy a neplatit poplatky

Zjistěte si, kde najdete nejvýhodnější aktuální kurz.

Pořád lepší než ostatní poplatky

Přesto, že zahraniční výběry nejsou pro peněženku většinou žádné terno, stále se vyplatí víc než vybírat v zahraničí na přepážce. Poštovní spořitelna si například za tyto výběry účtuje 180 Kč, Oberbank tentýž poplatek s tím rozdílem, že k němu ještě přípočítává 0,5 % z vybírané částky. Za výběr na přepážce u Waldviertler Sparkasse von 1841 zaplatíte dokonce 200 Kč a 0,5 % z částky.

Poplatky za výběr z bankomatu v zahraničí
Banka Poplatek
AXA 1 %, min. 59 Kč
Banco Popolare 80 Kč + 0,5 %
Citibank (Citikonto) 100 Kč + 0,5 %
Česká spořitelna 100 Kč + 0,5 %
ČSOB 80 Kč + 0,5 %
Evropsko-ruská banka 100 Kč + 0,5 %
GE Money Bank 100 Kč + 0,5 %
Komerční banka 0,5 %, min. 100 Kč
LBBW Bank 2,5 %, min. 80 Kč
mBank do 2499,99 Kč – 35 Kč, nad 2500 Kč – 0 Kč (od 1.8.2010)
Oberbank 80 Kč + 0,5 %
Poštovní spořitelna 80 Kč + 0,5 %
Raiffeisenbank 100 Kč + 0,5 %
UniCredit Bank 100 Kč + 0,5 %
Volksbank 75 Kč + 0,5 %
Waldviertler Sparkasse von 1842 80 Kč + 0,5 %

Autor článku

Autorka je zástupkyní šéfredaktora serveru Měšec.cz. Příležitostně píše pro magazín Reportér a Deník N.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).