Hlavní navigace

Hospodářské výsledky velkých gigantů zklamaly akcie

19. 10. 2012
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

Po špatných makrodatech americké akciové trhy nepotěšily ani hospodářské výsledky společnosti Google nebo Microsoft.

Americké akciové trhy zažily volatilní obchodování. Otevřely v mírných ztrátách po horším makrodatu ohledně počtu nových žádostí o podporu v nezaměstnanosti, nicméně po naopak lepším datu z Filadelfie se indexy dokázaly obrátit k růstu. Tyto růsty ovšem udrženy nebyly a to hlavně z důvodu zklamání z předčasně oznámených výsledků Googlu.

Unipetrol dnes ráno zveřejnil předběžné provozní ukazatele za 3Q. Kompletní výsledky budou zveřejněny ve čtvrtek 25. října. Hospodaření se v uplynulém čtvrtletí výrazně zlepšilo. Management indikuje, že provozní zisk dosáhne po několika čtvrtletích ztráty zisk několika set miliónů korun. Lepší čísla reflektují lepší podmínky jak na rafinérském, tak i na petrochemickém trhu. Ve 2Q byly ceny vstupních surovin a tedy i ceny produktů na rekordně vysokých úrovních, zákazníci tedy čekali s nákupy, které realizovali ve 3Q za pro ně výhodnějších podmínek. Proto Unipetrolu narostly objemy rafinérských produktů o 3 % a petrochemických produktů o 13 %. To vše se odehrálo při výrazně vyšších maržích. Naopak negativně působil pokles rozdílu ceny ropy Brent a Ural z 2,1 USD ve 2Q na 0,7 USD ve 3Q. Tradiční a velmi volatilní položka přecenění zásob tentokrát zapůsobí na výsledky neg ativně. Pozitivním překvapením je rozpuštění opravné položky 200 mil Kč, která byla vtvořena na případnou pokutu od ÚOHS. O tuto částku tak bude navýšen zisk společnosti. Výsledky hodnotíme jako bez výrazného překvapení. (Tomáš Menčík)

Telefónica CR dnes oznámila, že snížení základního kapitálu bude zapsáno v obchodním rejstříku k datu 14. 11. 2012, což bude zároveň rozhodný den. Ex date tedy připadá na 12. listopadu. Vyplácená dividenda ve výši 13 Kč bude splatná počínaje dnem 14. 12. 2012 a nebude předmětem srážkové daně. (Tomáš Menčík)

skoleni_13_10

Google reportoval své výsledky předčasně, když unikly pravděpodobně během procesu tisknutí. Kvůli této chybě muselo být obchodování s tímto titulem na 2,5 hodiny pozastaveno až do doby kompletního zveřejnění všech výsledků. Odreportovaná čísla zklamala jak na úrovni tržeb, tak i zisku. Tržby dosáhly za 3Q 11,33 mld USD při očekávání 11,83 mld USD, vykázaný zisk na akcii byl 9,03 USD, zatímco se očekávalo 10,65 USD. Zklamání je způsobeno zejména klesajícím výnosem za kliknutí na reklamní bannery o 15 % meziročně a o 3 % mezikvartálně. Výsledky reportovala také firma 

Microsoft a investoři se také dočkali zklamání. Zisk na akcii dosáhl 53c při očekávání 56c, tržby byly 16,01 mld USD v porovnání s očekáváním 16,39 mld USD. Na výsledcích se negativně projevily klesající prodeje počítačů, na druhou stranu si management slibuje velké tržby od Windows 8 (o 40 % v yšší než v případě Windows 7). (Tomáš Menčík)

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).