Hlavní navigace

Hospodářská divergence se zrcadlí i na akciových trzích

Jan Čermák

Navzdory zuřící recesi v eurozóně a v některých dalších zemích EU (nás pochopitelně nevyjímaje) se akciových trhům daří, takže se například německý akciový index DAX dostal v pátek na nové historické maximum.

Doba čtení: 1 minuta

Zisky německého DAXu nicméně zůstávají slabým odvarem proti výkonům amerických akcií. Takové indexy Dow Jones či S&P500 nejenže strhávají jedno (historické) maximum za druhým, ale například jsou již letos v plusu o více než 20 %. Oproti tomu DAX si letos připsal jen +10 %, což ovšem není vůbec špatný výsledek, neboť většina akciových indexů evropských zemí takto příznivého výsledku nedosahuje. To samozřejmě platí i o východní Evropě (viz pražský PX a jeho letošní zářez –5 %), byť i zde se dají najít výjimky, kterým se daří. Například akciím v pobaltských zemích jde letošní rok k duhu a vede se jim dokonce lépe než těm německým.

Divergence akciových indexů samozřejmě nutně odráží hospodářskou divergenci, kterou pozorujeme ať již globálně či v rámci kontinentu. Ekonomika Spojených států navzdory určitému zpomalení stále šlape, Německo prozatím odmítá flirt eurozóny s recesí a například HDP pobaltských zemí (je v meziročním srovnání) také zřetelně v plusu. Bylo by velmi pěkné, kdyby pražská burza podlehla nějaké iracionální horečce, která by plynula z pozitivní nákazy od ostatních trhů. To se však bohužel neděje a český akciový index se dokázal oprostit od mizerných výkonů ekonomiky a tak i jeho výkony jsou bídné.

Našli jste v článku chybu?