Hlavní navigace

Horší nálada tlačí ECB k agresivnější expanzi

Autor: Shutterstock
Jan Bureš

Tržní nervozita si vybírá svoji daň. Strach z Číny a kumulace politického napětí uvnitř Unie (uprchlická krize, debata o Brexitu) zjevně ukusují čím dál více z podnikatelského optimismu, který převládal v eurozóně na konci roku 2015.

To bude pro ECB jen další argument pro navýšení měnové expanze.

Podnikatelská nálada (PMI) v únoru spadla na nejnižší úrovně za posledních 13 měsíců. I když za pokles je dál zodpovědný primárně průmysl, nálada ve službách se zhoršuje také. A to již trochu znepokojivé je. Navíc, když vezmeme v potaz, že se třetí měsíc v řadě zhoršují nové objednávky a sílí deflační tlaky. I když je to do velké míry pravděpodobně dílo padajících cen ropy, propad výrobních cen v průmyslu byl podle indexu PMI v únoru nejprudší od poloviny roku 2009.

cestovko

To vše jsou argumenty, proč ECB v březnu pravděpodobně znovu rozšíří měnovou expanzi. Podle poslední prosincové prognózy ECB čekala růst v tomto roce o 1,7 %. S rostoucími vnějšími riziky a vzhledem ke zhoršení nálady mezi evropskými podnikateli očekáváme v tomto roce růst o 1,5 % (s rizikem spíše horšího výsledku). I když ECB sama o sobě nemá již v rukou silnější zbraně, čekáme, že nevydrží jen tak sedět se založenýma rukama. Počítáme v březnu s poklesem depozitní sazby o dalších 10 až 15 bps a eventuálně urychlením a rozšířením QE.

Dnešní čísla by měla být nepříjemná spíše pro euro, naopak bezpečným evropským dluhopisům (včetně těch německých) by se mohla líbit.

Našli jste v článku chybu?