Hlavní navigace

Horší nálada tlačí ECB k agresivnější expanzi

22. 2. 2016
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

 Autor: Shutterstock
Tržní nervozita si vybírá svoji daň. Strach z Číny a kumulace politického napětí uvnitř Unie (uprchlická krize, debata o Brexitu) zjevně ukusují čím dál více z podnikatelského optimismu, který převládal v eurozóně na konci roku 2015.

To bude pro ECB jen další argument pro navýšení měnové expanze.

Podnikatelská nálada (PMI) v únoru spadla na nejnižší úrovně za posledních 13 měsíců. I když za pokles je dál zodpovědný primárně průmysl, nálada ve službách se zhoršuje také. A to již trochu znepokojivé je. Navíc, když vezmeme v potaz, že se třetí měsíc v řadě zhoršují nové objednávky a sílí deflační tlaky. I když je to do velké míry pravděpodobně dílo padajících cen ropy, propad výrobních cen v průmyslu byl podle indexu PMI v únoru nejprudší od poloviny roku 2009.

skoleni_29_6

To vše jsou argumenty, proč ECB v březnu pravděpodobně znovu rozšíří měnovou expanzi. Podle poslední prosincové prognózy ECB čekala růst v tomto roce o 1,7 %. S rostoucími vnějšími riziky a vzhledem ke zhoršení nálady mezi evropskými podnikateli očekáváme v tomto roce růst o 1,5 % (s rizikem spíše horšího výsledku). I když ECB sama o sobě nemá již v rukou silnější zbraně, čekáme, že nevydrží jen tak sedět se založenýma rukama. Počítáme v březnu s poklesem depozitní sazby o dalších 10 až 15 bps a eventuálně urychlením a rozšířením QE.

Dnešní čísla by měla být nepříjemná spíše pro euro, naopak bezpečným evropským dluhopisům (včetně těch německých) by se mohla líbit.

Autor článku

Autor je hlavní ekonom Era Poštovní spořitelny.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).