Hlavní navigace

Holubičí komentáře guvernéra Singera dočasně oslabily korunu

28. 6. 2013
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

Hlavní událostí pro korunu v posledním týdnu bylo zasedání bankovní rady ČNB. Kurz české měny proti euru byl před čtvrtečním měnověpolitickým rozhodnutím relativně klidný.

Změnu však přinesla tisková konference guvernéra Miroslava Singera, podle kterého se zvyšuje pravděpodobnost devizových intervencí kvůli přetrvávajícím protiinflačním rizikům. Koruna zareagovala prudkým oslabením o jedno procento až na měsíční minimum zhruba 26,10 CZK/EUR. Během pátku však česká měna toto oslabení umazala a dostala se tak v podstatě na svoji úroveň z konce předchozího týdne mírně pod 25,90 CZK/EUR.

Koruně se v pátek dařilo navzdory překvapivé revizi údajů pro HDP za Q1 13. Podle zpřesněných údajů poklesla česká ekonomika v prvním čtvrtletí o výrazných 1,3 % q/q (-2,4 % meziročně). Předchozí údaje přitom ukazovaly na snížení aktivity o 1,1 % q/q a první odhad hovořil o poklesu HDP „jen“ o 0,8 %. Podle ČSÚ byl hlubší pokles způsoben snížením odhadu výnosů ze spotřební daně z pohonných hmot a revizí zahraničního obchodu. Hlavním důvodem propadu HDP by však stále měly být zásoby. Naopak mírně nahoru byla revidována spotřeba domácností i spotřeba vlády. Hrozivý pokles celkového HDP tak skrývá určitou naději pro nadcházející čtvrtletí, jelikož byl do velké míry způsoben pouze dočasnými faktory.

Účto_tip_změny21

Příští týden se z české ekonomiky dočkáme zveřejnění květnových maloobchodních tržeb, prvního ze série měsíčních indikátorů. Maloobchod by měl v květnu podle našich odhadů vzrůst o 1,7 % m/m (SA, WDA) a vykompenzovat tak pokles zaznamenaný v dubnu. Zvýšení prodejů o 3,2 % (SA, WDA) by mělo nastat mimo automobilový sektor, v dubnu tyto prodeje totiž propadly o 3,4 % m/m. Prodeje aut by naopak měly klesnout o 2,0 %, těm se však docela slušně dařilo právě v dubnu. Meziročně by se maloobchodní tržby měly v květnu snížit o 0,9 %. Rozpočty domácností bude nadále negativně ovlivňovat zhoršující se trh práce, na druhou stranu spotřebitelský optimismus zlepšuje konec fiskální konsolidace a klesající inflace. Dále bude zveřejněn český červnový PMI index, který by měl stagnovat mírně nad 50bodovou hranicí, a červnové pokladní plnění státního rozpočtu.

Kurz koruny by mohl v příštím týdnu zkorigovat směrem k mírně silnějším úrovním. Koruna se na konci týdne odrazila od svého měsíčního minima a začala opět posilovat, korekci směrem dolů nahrává i nová technická analýza (viz níže). Data pro maloobchodní tržby by měla být pozitivní, stejně jako i zmíněná struktura HDP za Q1 13 (navzdory velmi negativnímu celkovému poklesu). Celkově by však vývoj na regionálních trzích měl stejně jako v posledních týdnech opět do velké míry záviset na externích faktorech, především na amerických datech (hlavně z trhu práce) a očekávání ohledně omezení kvantitativního uvolnění Fedu. Pozornost trhů se zaměří především na páteční indikátor počtu nových pracovních míst v americké ekonomice.

Autor článku

Autor je analytikem Komerční banky.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).