Hlavní navigace

Holubičí komentáře guvernéra Singera dočasně oslabily korunu

Marek Dřímal

Hlavní událostí pro korunu v posledním týdnu bylo zasedání bankovní rady ČNB. Kurz české měny proti euru byl před čtvrtečním měnověpolitickým rozhodnutím relativně klidný.

Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

Změnu však přinesla tisková konference guvernéra Miroslava Singera, podle kterého se zvyšuje pravděpodobnost devizových intervencí kvůli přetrvávajícím protiinflačním rizikům. Koruna zareagovala prudkým oslabením o jedno procento až na měsíční minimum zhruba 26,10 CZK/EUR. Během pátku však česká měna toto oslabení umazala a dostala se tak v podstatě na svoji úroveň z konce předchozího týdne mírně pod 25,90 CZK/EUR.

Koruně se v pátek dařilo navzdory překvapivé revizi údajů pro HDP za Q1 13. Podle zpřesněných údajů poklesla česká ekonomika v prvním čtvrtletí o výrazných 1,3 % q/q (-2,4 % meziročně). Předchozí údaje přitom ukazovaly na snížení aktivity o 1,1 % q/q a první odhad hovořil o poklesu HDP „jen“ o 0,8 %. Podle ČSÚ byl hlubší pokles způsoben snížením odhadu výnosů ze spotřební daně z pohonných hmot a revizí zahraničního obchodu. Hlavním důvodem propadu HDP by však stále měly být zásoby. Naopak mírně nahoru byla revidována spotřeba domácností i spotřeba vlády. Hrozivý pokles celkového HDP tak skrývá určitou naději pro nadcházející čtvrtletí, jelikož byl do velké míry způsoben pouze dočasnými faktory.

dan_z_prijmu

Příští týden se z české ekonomiky dočkáme zveřejnění květnových maloobchodních tržeb, prvního ze série měsíčních indikátorů. Maloobchod by měl v květnu podle našich odhadů vzrůst o 1,7 % m/m (SA, WDA) a vykompenzovat tak pokles zaznamenaný v dubnu. Zvýšení prodejů o 3,2 % (SA, WDA) by mělo nastat mimo automobilový sektor, v dubnu tyto prodeje totiž propadly o 3,4 % m/m. Prodeje aut by naopak měly klesnout o 2,0 %, těm se však docela slušně dařilo právě v dubnu. Meziročně by se maloobchodní tržby měly v květnu snížit o 0,9 %. Rozpočty domácností bude nadále negativně ovlivňovat zhoršující se trh práce, na druhou stranu spotřebitelský optimismus zlepšuje konec fiskální konsolidace a klesající inflace. Dále bude zveřejněn český červnový PMI index, který by měl stagnovat mírně nad 50bodovou hranicí, a červnové pokladní plnění státního rozpočtu.

Kurz koruny by mohl v příštím týdnu zkorigovat směrem k mírně silnějším úrovním. Koruna se na konci týdne odrazila od svého měsíčního minima a začala opět posilovat, korekci směrem dolů nahrává i nová technická analýza (viz níže). Data pro maloobchodní tržby by měla být pozitivní, stejně jako i zmíněná struktura HDP za Q1 13 (navzdory velmi negativnímu celkovému poklesu). Celkově by však vývoj na regionálních trzích měl stejně jako v posledních týdnech opět do velké míry záviset na externích faktorech, především na amerických datech (hlavně z trhu práce) a očekávání ohledně omezení kvantitativního uvolnění Fedu. Pozornost trhů se zaměří především na páteční indikátor počtu nových pracovních míst v americké ekonomice.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).