Hlavní navigace

Holubice z Fedu chtějí nulové úroky do roku 2014

26. 1. 2012
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

Americká centrální banka (Fed) včera naservírovala býkům přesně to, v co doufali. Její šéf Ben Bernanke naznačil, že sazby mohou zůstat přikovány v blízkosti nuly až do konce roku 2014 a nevyloučil další kolo přímého tištění dolarů (skupování dluhopisů, tj. QE III).

Fed také po včerejším zasedání vůbec poprvé představil dvě důležité systémové změny v komunikaci, kterými opět trochu posílil transparentnost svého rozhodovacího procesu. Jednak oficiálně deklaroval záměr cílovat roční spotřebitelskou inflaci (PCE inflační index) tak, aby setrvávala pod 2%. Současně Fed poprvé do svých dlouhodobých předpovědí zahrnul implicitně očekávaný pohyb vlastní úrokové míry. Trhy se tak již nemusí dohadovat, jaké sazby jsou konzistentní s aktuálním makro-výhledem.

Poslední prognóza spolu s výroky Bena Bernankeho ukazuje, že holubičí křídlo Fedu je ještě více holubičí, než si trhy myslely. I když makro-výhled Fedu je možná o něco optimističtější než tržní konsensus, předpoklad ponechat sazby do konce roku 2014 u nuly naopak očekávání trhů překonává. Podle posledního průzkumu new-yorského Fedu trhy počítaly s růstem sazeb již v první polovině roku 2014.

Nikde však není psáno, že dnešní prognóza Fedu je správná a nemůže se v budoucnu změnit (u dlouhodobých prognóz je spíše opak pravdou). Otázkou je, zda se Fedu podaří držet inflaci pod 2 % až do roku 2014 i při očekávaném poklesu nezaměstnanosti pod 7 % a růstu přesahujícím tři procenta, aniž by zvedl sazby.

skoleni_29_6

Dnes je o tom Fed podle doprovodného komentáře přesvědčen. Mezi hlasujícími členy je ale tento rok pouze jeden jestřáb (Lacker z Richmondu). To se v dalších letech může změnit, avšak otázkou je, zda k tomu dojde v letošním volebním roce. Holubice sedící v FOMC budou těžko chtít zkřížit demokratickému prezidentovi cestu za znovuzvolením a tak nás letos spíše čeká další kolo kvantitativního uvolňování.

Autor je hlavní ekonom Era Poštovní spořitelny

Autor článku

Autor je hlavní ekonom Era Poštovní spořitelny.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).