Hlavní navigace

Hlavním tahounem růstu ekonomiky eurozóny zůstává spotřeba domácností

3. 5. 2017
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

 Autor: Isifa.com
Ekonomika eurozóny si v prvním čtvrtletí udržela solidní dynamiku hospodářského růstu. Předběžný bleskový odhad HDP eurozóny hlásí pro letošní první čtvrtletí růst 0,5 % mezičtvrtletně a 1,7 % meziročně.

Pro tento předběžný údaj není k dispozici detailní struktura, nicméně lze předpokládat, že hlavním tahounem růstu ekonomiky eurozóny zůstává spotřeba domácností a dobře si dle všeho vedou také exporty. Průzkumy PMI pak naznačují, že ve druhém čtvrtletí by mohl mezičtvrtletní růst HDP eurozóny dále zrychlit.

Solidní hospodářský výkon eurozóny je dobrou zprávou také pro středoevropský region: průzkumy PMI ostatně potvrzují, že zpracovatelský průmysl v našem regionu zaznamenává zrychlující se nárůst zakázek mimo jiné díky větší poptávce ze zbytku Evropy.

skoleni_4_3

HDP eurozóny dle předběžného bleskového odhadu vzrostl v prvním čtvrtletí roku 2017 mezičtvrtletně o 0,5 %, což znamená nárůst 1,7 % v meziročním vyjádření. Údaj o růstu HDP za loňské 4. čtvrtletí byl zároveň revidován mírně nahoru (na 0,5 % mezičtvrtletně a 1,8 % meziročně). Ekonomika eurozóny momentálně profituje jak z růstu spotřeby domácností, jenž je mimo jiné reflexí zlepšující se situace na trhu práce v eurozóně, tak z oživení globální ekonomiky, jež má pozitivní dopad na exporty z eurozóny. V takovém prostředí by měly růst i investiční výdaje. Údaje Evropské centrální banky (ECB) zároveň ukazují, že bankovní úvěry tečou do ekonomiky eurozóny zrychlujícím se tempem, což je také známkou solidního růstu hospodářské aktivity. Jak z údajů o HDP, tak z dalších měsíčních statistik a průzkumů hospodářského sentimentu je zároveň patrné, že se na ekonomice eurozóny zatím nijak viditelně nepodepsaly politické faktory a nejistoty, na něž je letošní rok v případě západní Evropy poměrně bohatý.

Solidní růst ekonomiky eurozóny je dobrou zprávou i pro středoevropský region, pro nějž je eurozóna hlavní exportní destinací. Průzkumy ze zpracovatelského průmyslu, jenž je hlavním exportním sektorem, pak naznačují, že výrobci ve středoevropském regionu jsou schopni tohoto příznivého vnějšího prostředí skutečně využít (viz v úterý zveřejněný průzkum PMI ve zpracovatelském průmyslu za letošní duben, jenž signalizuje zrychlení růstu exportních objednávek jak v českém průmyslu, tak například v průmyslu v sousedním Polsku).

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).