Hlavní navigace

Hlavní téma posledních dní je stále stejné: fiskální útes

20. 12. 2012
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

Včera prezident Obama prohlásil, že jednání se zhoršují a rozdílnost názorů je stále obrovská.

Dnes bude sněmovna hlasovat o návrhu zákona, který zvyšuje daně pro obyvatele s příjmem nad 1 milión USD. Obama tento návrh označil za „mrtvý“ a pokud sněmovnou projde (což není jisté, protože nemá podporu ani u všech republikánů), tak Obama jej jistě bude vetovat. Navíc žádná strana dosud neřeší automatický pokles podpory v nezaměstnanosti a nižší platby doktorům v rámci programu Medicare, ke kterým dojde od nového roku. Je evidentní, že jednání se neblíží konci a finální dohoda s největší pravděpodobností vznikne až v příštím roce.

skoleni_13_10

Pozitivní informace nepřišly ani z Asie. Bank of Japan sice navýšila svůj program odkupu aktiv, ale žádná další opatření na podporu ekonomiky neučinila, což trhy zklamalo. Zejména se očekávalo vyjádření ke změně inflačního cíle, který je aktuálně nastaven na 1%. To je pro deflací zmítané Japonsko příliš málo a vítězná strana z víkendových parlamentních voleb již avizovala, že bude BoJ tlačit na zvýšení tohoto cíle. Do karet jim hraje i to, že v příštím roce bude vláda jmenovat 3 nové členy BoJ, tedy vyberou si tam takové bankéře, kteří jejich program budou prosazovat.

Albánská vláda včera oznámila, že nesouhlasí se záměrem prodeje CEZ Shperndarje a hodlá jej blokovat. Albánie si stěžuje, že ČEZ s ní jako s akcionářem CEZ Shperndarje tento krok nekonzultoval. Navíc přechází do ofenzivy s tím, že si nárokuje uhrazení blíže nespecifikované újmy, kterou jí ČEZ způsobil a to ve výši 1 mld. USD (19 mld. CZK). Tento týden by měl místní regulátor rozhodnout o tom, zda subjektu odebere licenci. Jedná se o další krok ve válce, kterou ČEZ s albánskou vládou vede. Nárok ve výši 1 mld. USD představuje cca 35 CZK na akcii. Nemyslíme si, že by akcie ČEZ měly reagovat v plné výši na tento pozadek Albánie, položený zřejmě „na vodě“, nicméně určité zvýšení nervozity z chování albánské vlády zřejmě povede k mírně negativní reakci ČEZ. (Marek Hatlapatka)

Autor článku

Autor je analytikem společnosti Cyrrus.


Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).