Hlavní navigace

Hlavní akciové indexy se po včerejším propadu stabilizovaly

Josef Němý

Západoevropské akciové indexy byly po většinu dnešního obchodování v mírném zisku a nenavázaly tak na včerejší výprodej. Jaké tituly tomu napomohly?

Doba čtení: 1 minuta

Západoevropské akciové indexy byly po většinu dnešního obchodování v mírném zisku a nenavázaly tak na včerejší výprodej. Posilují farmaceutické nebo potravinářské tituly a přidávají se k nim i některé těžební společnosti –zotavení cen mědi pomáhá např. akciím firem Rio Tinto nebo Antofagasta. Klesají naopak automobilky nebo finanční společnosti. Mírným růstem zahájily dnešní obchodování také americké indexy. Výjimkou jsou např. akcie technologické společnosti Oracle, které padají o 9 % poté, co čtvrtletní tržby již podruhé v řadě nesplnily očekávání analytiků.

Pražská burza dnes na rozdíl od hlavních akciových trhů klesá o více než 2 %. Hlavním důvodem je propad akcií největší české firmy ČEZ (-8,5 %), které se dnes poprvé obchodovaly bez práva na dividendu z loňského zisku. Očekávaný pokles srazil akcie ČEZ poprvé po 8 letech pod 500 korun za kus. Vysoké ztráty zaznamenaly také finanční tituly Erste Bank a VIG, z velkých emisí naopak o 3 % posiluje Telefonica. Akcie telekomunikační firmy ale tak umazaly jen část včerejšího propadu. To platilo i pro akcie NWR, které se dnes růstem o 5 % odpoutaly od svého historického minima.

Našli jste v článku chybu?