Hlavní navigace

Hitem byly centrální banky

1. 8. 2013
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

Oči investorů dnes ostří na centrální banky. O své měnové politice budou rozhodovat ve Frankfurtu, Londýně a Praze. Od žádného zasedání ale dnes razantní změnu v přenastavení měnových kohoutů nečekáme.

Oči investorů dnes ostří na centrální banky. O své měnové politice budou rozhodovat ve Frankfurtu, Londýně a Praze. Od žádného zasedání ale dnes razantní změnu v přenastavení měnových kohoutů nečekáme.

Evropská centrální banka na svém minulém zasedání představila rámec své budoucí měnové politiky, když uvedla, že klíčové sazby očekává po delší dobu na stávajících či nižších úrovních. My předpokládáme do konce roku ještě jedno snížení sazeb v návaznosti na snižování měsíčních nákupů Fedu v rámci kvantitativního uvolňování. Růst amerických dluhopisových výnosů se pochopitelně dotýká i těch evropských, což je za stávající ekonomické situace pro eurozónu nežádoucí. Proto i z tohoto důvodu by ECB mohla přijít s dalším opatřením, jak tomuto nárůstu čelit.

Britská centrální banka v červenci avizovala, že v srpnu představí svůj náhled na měnovou politiku. Ten se však dá očekávat až se zveřejněním nového inflačního reportu, kterého se dočkáme 7. srpna. Příští středa tak bude pro britskou měnovou politiku podstatnější.

legislativni_zmeny_21

Zápis z posledního zasedání ČNB ukázal, že několik centrálních bankéřů se vyslovilo pro okamžité intervence. To bylo překvapivé prohlášení a je patrné, že část bankovní rady si přeje ještě slabší kurz, než s čím počítá jejich dosavadní prognóza. Vzhledem k současným úrovním kurzu koruny přímé intervence ale neočekáváme. Ty by přišly na řadu až v okamžiku, kdy by se zvyšovala deflační rizika. Toto riziko však nyní za reálné nepovažujeme. Centrální banka by tak měla spíše jen zopakovat, že je připravena intervenovat. Neměla by na tom nic změnit ani aktualizovaná makroekonomická prognóza.

Ani včerejší zasedání americké centrální banky nepřineslo významné změny. Fed konstatoval, že světová ekonomická jednička postupně nabírá na síle, ale je stále zapotřebí dalšího zlepšení, aby přistoupil ke snižování měsíčních nákupů aktiv. Tón se nesl v mírně holubičím tónu, když s obavami byl hodnocen vývoj inflace. Na předpokládaném snižování měsíčních nákupů se nic nezměnilo. My očekáváme, že s přicházejícími lepšími daty přistoupí Fed k omezování nákupů po zářijovém zasedání. 

Autor článku

Autor je analytikem Komerční banky.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).