Hlavní navigace

HDP za celou eurozónu vykáže za Q1 17 slušný růst

3. 5. 2017
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

 Autor: Depositphotos
Americká centrální banka ponechá dnes sazby beze změny. Výrazněji zřejmě nezmění ani svoji rétoriku. HDP eurozóny za Q1 17 by měl vzrůst o 0,5 % q/q. Rizika jsou vychýlená směrem nahoru.

Počet nezaměstnaných v Německu v dubnu zřejmě opět poklesl. V regionu dnes žádná zajímavá data zveřejněna nebudou.

Fed dnes ponechá sazby beze změny

Americká centrální banka dnes ponechá úrokové sazby s největší pravděpodobností beze změny na stávající úrovni 0,75 – 1 %. Bilanci rizik bude stále hodnotit jako přibližně vyrovnanou. Výrazněji se zřejmě nezmění ani hodnocení trhu práce, a to i navzdory nižší tvorbě volných pracovních míst v březnu. Mírně směrem dolů se může vychýlit hodnocení inflace. Na programu bude pravděpodobně také diskuze o normalizaci bilance Fedu. Na dělání nějakých závěrů či změn v tomto směru je však podle ekonomů SG ještě brzy.

HDP v eurozóně v Q1 17 podle našeho odhadu vzrostlo mezikvartálně o 0,5 %. Předstihové indikátory PMI sice v únoru vyšplhaly na 70měsíční maximum, což by bylo konzistentní s růstem HDP až o 0,9 % q/q, výsledky průmyslové výroby však až tak okouzlující nebyly. Celkově tedy očekáváme růst HDP na úrovni 0,5 % s tím, že riziko je vychýlené směrem nahoru, vzhledem k lepším výsledkům, které přišly ze Španělska (0,8 % q/q) a Francie (0,3 % q/q).

Počet nezaměstnaných v Německu v dubnu podle našeho odhadu poklesne o dalších 20 tisíc. Na další snížení míry nezaměstnanosti to však zatím ještě stačit nebude. Ta se stále drží na svém historickém minimu na úrovni 5,8 %.

PMI potvrzeny na vysokých úrovních

Společná evropská měna se včera pohybovala v úzkém pásmu 1,090–1,092USD/EUR. Potvrzení silných PMI na výraznější posílení kurzu nestačilo. Za celý den si euro vůči dolaru připsalo necelých 0,1 %. Dnes kurz otevírá na úrovni 1,093 USD/EUR.

skoleni_29_6

Česko je bez vlády, koruně je to jedno

Na včerejší tiskové konferenci premiér Sobotka oznámil, že ještě tento týden podá demisi prezidentu Miloši Zemanovi. S ním padne i celá vláda. Kurz koruny v první reakci vůči euru oslabil o sedm haléřů na úroveň 26,94 CZK/EUR. Hned vzápětí se ale vrátil těsně pod hranici 26,90 CZK/EUR. Koruna tak české politické dění ignoruje. Jak se bude celá situace dále vyvíjet, bude záviset na prezidentovi. Variantou může být i to, že v úřadu současnou vládu ponechá a to až do řádných voleb, které proběhnou 20. a 21. října. Dalším scénářem je jmenování nové vlády, či svolání předčasných voleb. Předčasné volby považujeme za nejméně pravděpodobné řešení současné vládní krize.

Včera jsme vydali naše nové Ekonomické výhledy. Podle naší prognózy česká ekonomika v letošním roce přidá 2,7 %. Stejnou dynamiku by měla vykázat i v příštím roce. Průměrná inflace tento rok vzroste na 2,3 %, přičemž stejné tempo by si měla zachovat i příští rok díky rostoucím jádrovým cenám v důsledku rozšiřující se mezery výstupu. V letošním roce očekáváme jedno zvýšení úrokových sazeb. Česká ekonomika má fundamentálně našlápnuto k silnější koruně. Velká spekulativní pozice ale prostor pro její rychlé zhodnocení limituje a představuje riziko dočasného, ale výraznějšího znehodnocení, a to i například v souvislosti se současnou vládní krizí.

Autor článku

Autorka pracuje jako analytik v Komerční bance.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).