Hlavní navigace

HDP sice lepší než odhad, ale stále v mínusu

4. 12. 2013
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

Výkon české ekonomiky nebyl ve třetím čtvrtletí až tak tragický, jak napovídal první odhad statistického úřadu. I tak není důvod k radosti.

Výkon české ekonomiky nebyl ve třetím čtvrtletí až tak tragický, jak napovídal první odhad statistického úřadu. Namísto propadu o 0,5 % se HDP mezičtvrtletně snížil o 0,1 %, ale i tak to není nijak povzbudivý výsledek ve srovnání se zbytkem Evropy. 

V meziročním srovnání se česká ekonomika propadla o 1,3 %. Ve třetím čtvrtletí jí rozhodně nepomohla stagnující spotřeba domácností ani zahraniční obchod. A nakonec už vůbec ne investice, které padaly o 5,6 %. V plusu byla tak pouze vládní spotřeba a zásoby. 

Nakonec, proč by vlastně měla spotřeba domácností nějak viditelně růst, když průměrná mzda v reálném vyjádření ve třetím kvartále rostla jen o jednu desetinu? Navíc to je mzda, kterou více než dvě třetiny lidí nevidí na svých výplatních páskách, a tak prostor pro další utrácení zde rozhodně není velký. 

„Devalvace“ v tomto směru sice popohnala spotřebu už v posledním čtvrtletí, avšak spíše než novou vlnu spotřeby vyvolala pouze přesuny nákupů dováženého zboží v předvánočním čase. 

Pro investice je stále typické, ochota investovat zůstává ve firemní sféře malá a investičními výdaji nehýří ani veřejný sektor. Ostatně výkony stavebnictví v posledních pěti letech to jen potvrzují. 

Účto_tip_změny21

Ekonomika, jak poslední čísla potvrzují, stojí stále především na průmyslu, zatímco ostatní odvětví jsou v mínusu. A změnu v tomto směru nepřinese nejspíše ani končící čtvrté čtvrtletí letošního roku. Celkový propad naší ekonomiky tak dosáhne zhruba 1,5 %. 

Naděje na zlepšení přinese až rok 2014, kdy by se pozitivní výsledky průmyslu mohly začít projevovat i v dalších částech ekonomiky. 

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).