Hlavní navigace

HDP eurozóny ve třetím čtvrtletí vzrostlo o 0,3 % q/q

13. 11. 2015
Doba čtení: 4 minuty

Sdílet

HDP ve třetím čtvrtletí vzrostlo o 0,3 % q/q, což je o 0,1 pp méně než očekávání ekonomů SG. Francouzské HDP zaznamenalo shodně růst o 0,3 % q/q.

Zprávy a události

Počet žadatelů o dávky v nezaměstnanosti v USA v minulém týdnu stagnoval na předchozí hodnotě a počet stávajících žadatelů na konci října vzrostl o 5 tis. Počet volných pracovních míst v americké ekonomice v září vzrostl nad očekávání trhu.

Německá harmonizovaná inflace v říjnu byla potvrzena na 0 % m/m, 0,2 % y/y. Ve Francii pak tento ukazatel dosáhl 0,1 % m/m a 0,2 % y/y, což odpovídalo očekávání trhu. Průmyslová produkce v eurozóně v září poklesla více, než bylo očekávání trhu, a to o 0,3 % m/m, tedy meziročně o 1,7 %, kdy ovšem došlo k revizi této časové řady do minulosti a tak odhady trhů byly dost vychýlené.

Dolar během včerejšího dne oslabil až k 1,08 USD/EUR

Společná evropská měna se proti dolaru včera posunula k mírně silnější hodnotám, když dolar přes dopolední posilování nakonec odpoledne a v noci oslabil až k hodnotě 1,08 USD/EUR. Včerejší obchodování nebylo zásadním způsobem ovlivněno zveřejněnými ekonomickými daty. O to více se obchodníci mohli zaměřit na komentáře amerických centrálních bankéřů. Za všechny včerejší komentáře se podívejme na dva, které plasticky popisují dilemata americké centrální banky. Prezident FEDu ze St. Louis Bullard (nehlasující člen FOMC) se vyjádřil, že už je čas na zvyšování sazeb, protože ekonomika dosahuje parametrů, které si on pro tento krok představuje. Naproti tomu šéf chicagského FEDu Evans (hlasující člen FOMC) si myslí, že rozhodnutí o zvýšení sazeb by mělo padnout až v průběhu příštího roku, protože inflační tlaky nejsou ještě dostatečné. Dnešní data by tedy měla napovědět více o dalším směřování měnové politiky v USA.

Dnešní ekonomický kalendář přinese ovšem spoustu informací, které budou muset trhy při svém dnešním rozhodování strávit. A začalo to docela svižně. Hned ráno jsme se už dozvěděli informace o vývoji ekonomické aktivity v Německu. HDP ve třetím čtvrtletí vzrostlo o 0,3 % q/q, což je o 0,1 pp méně než očekávání ekonomů SG. Francouzské HDP zaznamenalo shodně růst o 0,3 % q/q ve třetím čtvrtletí, zrychlení z mezičtvrtletní stagnace v přecházejícím čtvrtletí. Během dne se ještě dozvíme informace o ekonomickém růstu v Itálii, Španělsku, zemí středoevropského regionu ale také především údaje za celou eurozónu. Zde ekonomové SG očekávají, že eurozóna vzrostla ve třetím čtvrtletí o 0,3 % q/q, především díky soukromé spotřebě. Pokles z 0,4 % q/q ve druhém čtvrtletí je důsledkem kapitálových kontrol v Řecku, kdy se očekává, že Řecko pokleslo o 3,6 % q/q a tedy umazalo desetinu z evropského růstu.

I na druhém břehu Atlantského oceánu dnes bude zveřejněno několik ekonomických údajů, které dodají impulsy k obchodování s dolarem. Maloobchodní tržby v říjnu pravděpodobně začnou čtvrté čtvrtletí z vysoka. Ekonomové SG předpovídají, že vzrostou o 0,5 %. Ceny průmyslových výrobců v říjnu se zvýšily o 0,3 % m/m, očištěné o ceny potravinářských a energetických výrobců ještě o desetinu více. Index michiganské univerzity by měl potvrdit vysoké hodnoty z minulého měsíce. Dnešní ekonomické údaje by tak beze zbytku měly potvrdit dobrou kondici americké ekonomiky a přiblížit zvyšování amerických sazeb na prosincovém jednání FEDu. Více by k tomu mohl večer říct šéf Clevelandského FEDu Mester.

Koruna i forint během dne stagnovaly, kdežto zlotý oslabil

Koruna se včera obchodovala v úzkém pásmu 27,02–27,035 CZK/EUR blízko kurzového závazku. Devizový trh s českou korunou se ve čtvrtek nesl v poklidném duchu, když čekal na dnešní zveřejnění předběžných údajů o vývoji HDP ve třetím čtvrtletí letošního roku.

Podobně i forint, jehož vývoj nebyl během včerejšího dne podpořen žádným ekonomickým číslem, se včera obchodoval v úzkém pásmu 311,80–312,40 HUF/EUR. Polský zlotý ve čtvrtek postupně během dne oslaboval a uzavřel o 0,5 % slabší na úrovni 4,23 PLN/EUR. Pravděpodobně to bylo způsobeno vybíráním zisků z minulých dní, protože ani v Polsku ve čtvrtek nebylo zveřejněno žádné ekonomické číslo. Kolem poledne Henryk Kowalczyk, ekonomický expert budoucí předsedkyně vlády Beaty Szydlo, představil ve Varšavě rozpočtové plány budoucí vlády. Vyjádřil se, že prioritou vlády bude zvyšování vládních příjmů s tím, že nový rozpočet spolu s novým zákonem o DPH a spotřební dani bude představen do konce ledna respektive konce prvního čtvrtletí.

Tip do článku - účto fakturace duben

Dnešní ekonomický kalendář regionu je nabitější. Ve všech třech zemích bude zveřejněn předběžný růst HDP. Trhy očekávají 0,8 % q/q v Polsku, 0,5 % q/q v Maďarsku a 0,2 % q/q v ČR. Náš odhad je pesimističtější na úrovni –0,1 % q/q. Myslíme si totiž, že růst v první polovině roku byl nadhodnocen působením tabákových daní, a tak by tedy ve třetím čtvrtletí mělo dojít ke korekci. Hrubá přidaná hodnota, která není ovlivněna přesuny spotřební daně na tabák, by měla vzrůst o 0,7 % q/q. V České republice pak bude zveřejněn ještě výsledek běžného účtu platební bilance za září, kde čekáme deficit ve výši 27 mld. CZK. V Polsku spolu s ekonomickým růstem budou oznámeny výsledky běžného účtu platební bilance včetně obchodní bilance a jejích složek za září a pak také finální číslo říjnové inflace, které by mělo potvrdit předcházejících 0,1 % m/m a –0,8 % y/y.

Česká swapová výnosová křivka včera vzrostla o jeden bod po celé své délce.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).