Hlavní navigace

Grilování rublu prokračuje, ruské rizikové prémie nejvýše od pádu Lehman Brothers

14. 1. 2015
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

Trhy s rizikovými aktivy učinily včera pokus o to získat konečně první pořádné zisky v tomto roce, když jako dobrá záminka se jevil start kvartální výsledkové sezóny v USA.

Dobře vypadající pokus na pěkné zisky nakonec zhatila opět ropa a komoditní trhy vůbec, neboť jejich hledání dna stále pokračuje. Uvidíme, zdali na celkové náladě něco změní opravdový rozjezd výsledkové sezóny (dnes jsou na pořadu americké banky JPMorgan a Wells Fargo), každopádně některé skupiny aktiv čekají na možnost si vydechnout jak na smilování.

FIN21

Patří mezi ně samozřejmě i aktiva navázaná na ruský rubl a ruské kreditní riziko, kterým se opět velmi viditelně nedaří. Na Rusko obecně se v záplavě konkurenčních témat na počátku roku (Řecko, ECB, ropa, u nás koruna) tak trochu zapomnělo, ale nedávné události (snížení ratingu a včerejší mrtví na východní Ukrajině) jej dostaly zpět do první mediální linie. Bohužel pro ruská aktiva však ne v tom pozitivním světle.Výsledkem je, že rubl se octl na nejslabších úrovních od paniky na trhu 16. prosince a zároveň kreditní rizikové prémie Ruska létí vzhůru a již dosáhly nejvyšších úrovní od pádu Lehman Brothers (což je daleko horší zpráva pro ruský finanční systém). Jen pro dokreslení situace marže se u ruského vládního pětiletého dolarového rizika pohybuje na úrovni 600 bazických bodů (ČR má prémii 50 bodů).

Ruské riziko je samozřejmě stále úzce spojeno s vývojem na komoditních trzích, tudíž pokud zde se situace časem stabilizuje, bude to vcelku rychle vidět na rublu, ruských akciích či kreditním riziku. Co je však znepokojivé z pohledu investora (nikoliv spekulanta), že ruské vládní autority evidentně nemají žádný plán, jak současné nepříznivé tržní a makroekonomické situaci čelit. Sázka na to, že tvůrci ruské hospodářské politiky současnou bouři jednoduše vysedí či eventuálně při vyhrocení situace zavedou nějakou soft-verzi kapitálových kontrol, je velmi bohorovný přístup, který nejenže není kredibilní, ale nemusel by se vyplatit.

Autor článku

Autor je hlavní ekonom Era Poštovní spořitelny.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).