Hlavní navigace

Globální výprodeje pražskou burzu příliš nezasáhly

19. 8. 2015
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

Evropských akciovým trhům se dnes příliš nedaří. Poklesem zahájily i akcie v zámoří. Pražská burza se nakonec výraznějšímu poklesu indexu ubránila.

Evropských akciovým trhům se dnes příliš nedaří. Index Stoxx 600 v závěru dnešního dne klesá o 1,1 %. V červeném se nacházejí všechny sektory. Největší ztráty si z dnešního dne odnášejí komoditní společnosti, jejichž index padá o více jak dvě procenta. Tomu přispěly především akcie společnosti Glencore, které přišly o více jak osm procent po oznámeném 56% propadu zisku za první polovinu roku a snížení výhledu zisku v obchodní části na letošní rok. Výprodeje zasáhly nejen Evropu, ale i rozvíjející se trhy, když mezi investory kolují obavy ohledně globálního zpomalení. Své měny po čínském vzoru devalvovaly další země, a to Vietnam nebo Kazachstán.

skoleni_29_6

Poklesem zahájily i akcie v zámoří. Index S&P 500 na začátku obchodování padá o 0,7 %. Trhy zároveň čekají na zveřejnění zápisu z posledního zasedání americké centrální banky.

Pražská burza se nakonec výraznějšímu poklesu indexu ubránila. Index PX klesl o 0,1 %, když nejvíce si pohoršily volatilní akcie NWR (-4,8 %) a CME (-3,3 %). Naopak premiantem se staly akcie Philip Morris ČR, které si po zveřejnění výsledků za první pololetí polepšily o 2,5 %. Zisk na akcii dosáhl 489 Kč, což představuje 28% nárůst oproti prvnímu pololetí 2014. Druhá polovina roku byla v minulých letech ziskovější. Pokud by se tak stalo i letos a pokud budeme uvažovat výplatní poměr v blízkosti 100 %, byl by to signál pro výplatu velmi slušné dividendy z letošního zisku. 

Autor článku

Autor je analytikem Komerční banky.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).