Hlavní navigace

Globální trhy by mohl podpořit čínský import, který vystřelil o 20 %

13. 4. 2017
Doba čtení: 3 minuty

Sdílet

 Autor: Shutterstock
V Číně export i import v březnu překonal tržní očekávání, když obě veličiny přidaly kolem 20 % meziročně. Zprávy podpořily hongkongské akcie a tak hongkongský index Hang Seng přidává 0,2 %.

Hlavní události

-       Skupina Czech Coal Pavla Tykače zvýšila nabídku na odkup elektrárny Počerady od skupiny ČEZ na 10 mld. CZK.

-       Včera byl poslední obchodní den akcií Komerční banky s nárokem na dividendu.

-       Západoevropské akcie by měly zahájit dnešní obchodování mírným poklesem.

-       Nejdůležitější data dnešního dne už byla publikována v Číně, kde export i import v březnu překonal tržní očekávání, když obě veličiny přidaly kolem 20 % y/y. V Evropě dnes dopoledne vyjdou finální zprávy o německé, italské a francouzské inflaci, které s největší pravděpodobností nepřinesou žádná velká překvapení. Za oceánem pak USA zveřejní index výrobních cen, pravidelnou týdenní zprávu o změně počtu nových a pokračujících žádostí o podporu v nezaměstnanosti a předběžný dubnový index spotřebitelské důvěry Michiganské univerzity.

-       Na Wall Street dnes odstartují výsledkovou sezónu za letošní první čtvrtletí bankovní skupiny JPMorgan Chase, Citigroup a Wells Fargo. V Evropě se k nim přidá francouzský provozovatel jídelen a vydavatel stravenek Sodexo.

Obchodování na zámořských trzích

V pokračujícím geopolitickém napětí americké akcie včera opět oslabovaly. Index S&P 500 odepsal 0,38 % a Dow Jones oslabil o 0,29 %, když nejvíce ztrácely průmyslové podniky s –1,3 % a komoditní společnosti s –1,2 %. Nedařilo se ani finančním společnostem, které odepsaly 0,9 %. Investoři hledali méně riziková aktiva a tak se dařilo utilitám a telekomunikacím, jejichž akcie si připsaly zisky mezi 0,5 a 1 %.  S mírnými zisky do 0,5 % se k nim pak přidala už jen odvětví necyklického spotřebního zboží a zdravotnictví.

V Asii pokračovaly japonské akcie třetím dnem ve ztrátách, když jen vystoupal k nejsilnějším hodnotám za poslední tři měsíce a oba japonské akciové indexy odepsaly 0,7 %. Hongkongské akcie podpořily dobré zprávy o čínském exportu, který v březnu vzrostl nejvíce za dva roky a tak hongkongský index Hang Seng přidává 0,2 %.

Čínský export a pro globální ekonomiku hlavně i import v březnu překonal tržní očekávání, když obě veličiny přidaly kolem 20 % y/y. Exportní aktivita byla podpořena především výrobou strojírenských a elektronických zařízení. Import vzrostl nejen díky rostoucím cenám, ale také díky vyššímu objemu, což indikuje zrychlené tempo domácí poptávky a nadějný příslib pro vývoj světové ekonomiky i akciové trhy.

ČEZ

Skupina Czech Coal Pavla Tykače zvýšila nabídku na odkup elektrárny Počerady, která je hlavním odběratelem uhlí z dolu Vršany ze skupiny Czech Coal, od skupiny ČEZ na 10 mld. CZK. Nabídka má tři části, v hotovosti by ČEZ dostal 4,5 mld. CZK, do roku 2023 by ČEZ měl opci na odběr veškeré elektřiny za výrobní náklady a odběr 30 mil. tun uhlí. Společnost ČEZ nabídku vyhodnocuje.

skoleni_13_10

Vzhledem k tomu, že o prodeji elektrárny společnost jedná již od roku 2013, nejde o zásadně novou informaci a tak neočekáváme zásadní vliv na cenu akcií společnosti. Navíc nabíku hodnotíme jako výhodnou pouze z hlediska posílení krátkodobého zisku společnosti. V dlouhodobém horizontu je již nabídka diskutabilnější, kdy především po úplném uzavření jaderných elektráren v Německu, plánovaném na rok 2022, by se mohla elektrárna stát zajímavým zdrojem elektřiny a zisků. Bylo by však nutné do elektrárny výrazně investovat aby splňovala ekologické limity.

Komerční banka

Včera byl poslední obchodní den akcií Komerční banky s nárokem na dividendu. Očekáváme tedy, že akcie společnosti by dnes mohl postihnout podobný osud jako včera Monetu a její akcie by mohly oslabit adekvátně k akciovému výnosu.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).