Hlavní navigace

Globální ekonomika výrazně poroste

18. 4. 2012
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

Přečtete si ranní komentář od analytiků Cyrrusu

Mezinárodní měnový fond zvýšil odhad růstu globální ekonomiky pro letošní rok z 3,3% na 3,5%, hlavně díky zlepšenému výhledu pro US hospodářství. A to bylo tím správným impulsem, na který investoři (nebo minimálně býci mezi nimi) v posledních dnech čekali. Výsledkem je včerejší druhý nejvyšší denní nárůst na indexu DAX od začátku roku (+2,7%). Není divu, že po tak silné rally dnes DAX na počátku obchodní seance mírně koriguje (-0,4%).

Nepříjemnou zprávou je oznámení legendárního investora Warrena Buffetta, že u něj byla diagnostikována rakovina prostaty. Nemoc je nicméně v prvním, raném, stádiu a sám Buffett se podle svých slov cítí dobře. Včera po zavření amerického trhu reportovaly své výsledky technologické firmy IBM, Yahoo! a Intel. IBM odreportovala lepší EPS než byly odhady analytiků (2,78 USD vs. 2,65 USD), ale na úrovni tržeb byla čísla mírným zklamáním (24,67 mld USD vs. 24.79 mld USD).

Pozitivní zprávou bylo oznámené zvýšení celoročního výhledu EPS o 8 centů na 15 USD. Akcie na zveřejněné zprávy zareagovaly v after-marektu oslabením o 2,7%, když zisky si připsala již během včerejšího obchodního dne. Reakce firmy Yahoo! na výsledky byla jednoznačnější než u IBM. Akcie po trhu vzrostly o 4% v reakci na EPS 24 centů při očekávání 17 centů. Tržby také pozitivně překvapily, když poprvé po 13 kvartálech vzrostly. Tržby pro 2.kvatrál oznámilo vedení společnosti na úrovni očekávání analytiků. Intel mírně překvapil jak na úrovni zisku (EPS 53 centů vs. očekávání 51 centů), tak na úrovni tržeb (12,9 mld USD vs. 12,85 mld).

Negativní reakce po trhu –3,3% byla vyvolána nejmenším nárůstem tržeb za poslední roky a značným růstem akcií v předchozích dnech. (Tomáš Menčík) Třetí největší výrobce piva na světě, Heineken, za první kvartál tohoto rokuutržil 3,83 mld. EUR, překonal tak očekávání trhu o 90 mil. EUR, a potvrzuje své výhledy na celý letošní rok. Čistý zisk 175 mil. EUR překonal loňských 151 mil. EUR.

CHP22

Objem výroby piva se v prvním kvartále zvýšil o 4,7% oproti loňskému roku, přičemž trh očekával pouze 2% meziroční nárůst produkce. Společnost letos však očekává zvýšení nákladů na výrobu o 6% YoY. Neočekáváme, že by dnes zveřejněná data měla výraznější vliv na cenu akcie. (Jiří Šimara) Management společnosti JSW SA, polského těžaře uhlí, navrhl dividendu ze zisku 2011 ve výši 631,7 mil. PLN, což znamená 30% upraveného zisku a 5,38 PLN na akcii (aktuální dividendový výnos 5,7%). Návrh dividendy je v souladu s dřívějšími prohlášenými managementu JSW, nyní musí být schválen na VH.

DNES OČEKÁVÁME:

Dnes očekáváme z makrodat pouze stavební výrobu eurozóny za únor (11:00). Německá republika bude vydávat 2-leté poukázky v objemu až 5 mld. EUR (11:30). Výsledky dnes bude oznamovat Halliburton (před trhem), Abbott Laboratories (před trhem), Bank of New York Mellon (12:30), Qualcomm (22:00), eBay (po trhu) a American Express (po trhu).

Autor článku

Autor je analytikem společnosti Cyrrus.


Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).