Hlavní navigace

Globální akciový index na svém historickém maximu

25. 4. 2017
Doba čtení: 3 minuty

Sdílet

 Autor: Shutterstock
Americké akcie v průběhu včerejší seance těžily z optimistické nálady na starém kontinentě. Zisky ale rozhodně nedosahovaly takových úrovní jako v případě evropských indexů. I asijské trhy pokračovaly ve včerejší rallye. Globální akciový index MSCI vyskočil včera na svoji historicky nejvyšší úroveň.

Hlavní události

Moneta Money Bank vyplatí dividendu 9,80 CZK na akcii. Česká a slovenská pobočka Unicredit není v zájmu banky.

Proti prodeji uhelné elektrárny v Počeradech se staví i šéf dozorčí rady Václav Pačes.

Nizozemský soud zakázal hlasovat o schválení akvizice rumunských sázkových společností.

Západoevropské akcie by měly pokračovat ve včerejší spanilé jízdě.

Ve Spojených státech budou zveřejněny ceny nemovitostí ve 20 největších metropolích, prodeje nových domů a spotřebitelská důvěra. V Evropě se bude jednat pouze o druhořadé francouzské indexy podnikatelské důvěry.

Výsledky hospodaření ve Spojených státech zveřejní celá řada firem. Mezi reportujícími můžeme nalézt například McDonald’s, Caterpillar nebo AT&T. V Evropě jich bude o poznání méně, i tak zde však nalezneme zajímavá jména jako Volvo, Novartis nebo Amec Foster Wheeler.

Analytici SG zvýšili doporučení na Koupit pro výrobce sportovních vozů Porsche. Naopak jej snížili na Držet francouzskému poskytovateli digitálních platforem Worldline.

Obchodování na zámořských trzích

Americké akcie v průběhu včerejší seance těžily z optimistické nálady na starém kontinentě. Zisky ale rozhodně nedosahovaly takových úrovní jako v případě evropských indexů. Americký S&P 500 si polepšil o 1,1 %, když hlavním tahounem byly finanční tituly se ziskem 2,2 %. Podpořily je rostoucí výnosy dluhopisů, což na druhou stranu bylo ale velkou brzdou pro akcie realitních developerů, které včera ztratily 0,9 %. Druhým a zároveň posledním zástupcem, který uzavřel v červeném, byly telekomunikace.

Asijské trhy pokračovaly ve včerejší rallye a rovněž dnes dosahují slušných zisků. Přes jedno procento posilují burzy v Japonsku, na Tajwanu nebo Jižní Koreji.

Zajímavostí je, že globální akciový index MSCI vyskočil včera na svoji historicky nejvyšší úroveň. V růstu by měly dnes pokračovat i evropské akcie, když futures na EuroStoxx 50 ukazují na růst o půl procenta na začátku seance. 

Moneta Money Bank

Valná hromada společnosti schválila návrh představenstva na výplatu dividendy ve výši 9,80 CZK na akcii, což celkově představuje objem 5 mld. CZK. Neprošel tak návrh minoritního vlastníka, Franklin Templeton Investments, aby banka snížila kapitál a uvolněné peníze rozdělila akcionářům. CEO Tomáš Spurný zároveň popřel spekulace o možném zájmu Monety koupit českou a slovenskou pobočku italské finanční skupiny Unicredit. Novým členem dozorčí rady se stal bývalý guvernér ČNB Miroslav Singer.

Rozhodnutí valné hromady nejsou nijak překvapivá, na druhou stranu důvodem včerejšího mírného poklesu akcií Monety mohou být předchozí spekulace, že by banka mohla vyplatit vyšší dividendu podle návrhu Franklin Templeton Investments. Za pozitivní vnímáme i komentář CEO, že Moneta nemá zájem o česká a slovenská aktiva Unicredit, jejichž koupě by vedla k výraznému snížení možnosti vyplácet dividendu a zároveň i nutnosti kapitál naopak navyšovat. 

skoleni_13_10

ČEZ

Proti prodeji uhelné elektrárny v Počeradech společnosti Czech Coal se kromě ministra financí Andreje Babiše ohradil i šéf dozorčí rady Václav Pačes. Dozorčí rada by měla o prodeji rozhodnout během zítřka. Představenstvo společnosti naopak v pátek prodej doporučilo. Situaci budeme nadále sledovat.

Fortuna

Nizozemský soud zakázal na středeční mimořádné valné hromadě společnosti hlasovat o schválení akvizice rumunských společností. Investiční skupina Franklin Templeton Investments poukazovala na to, že nebyl poskytnut dostatek informací k transakci a má podezření, že je cena nadhodnocena. Soud zároveň určil dozorce, který má dohlédnout na to, aby Fortuna poskytla k transakci dostatek informací. V této souvislosti vnímáme zprávu z pohledu minoritních akcionářů jako pozitivní, nicméně na cenu akcie může působit mírně negativně, když rozhodnutí soudu naznačuje, že s plánovanou transakcí nebylo vše v pořádku. Akcie totiž na oznámenou akvizici bezprostředně reagovaly posílením.

Autor článku

Autor je analytikem Komerční banky.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).