Hlavní navigace

G20 bude řešit souboje o nejslabší měnu…

Jan Bureš

Na dnešním setkání skupiny G20 ministři financí a centrální bankéři pravděpodobně potvrdí svůj závazek neovlivňovat přímo měnové kurzy a vyvarovat se jakýchkoliv kroků směřující k otevřené měnové válce.

Doba čtení: 1 minuta

Centrální bankéři se snaží další tištění peněz (kvantitativní uvolňování) ospravedlňovat čistě jako nástroj pro trefování inflačního cíle. I tento přístup ale může vyvolávat uvnitř G20 určité konflikty. Poslední oznámená vlna masivního tištění peněz v Japonsku oslabila yen vůči dolaru za posledních čtrnáct dní skoro o 8 %, a to se pomalu přestává líbit Korejcům a Číňanům, kteří mají strach o konkurenceschopnost vlastních exportů. Hlavním bodem jednání bude bezesporu situace v eurozóně. Německo v tuto chvíli čelí kritice na dvou frontách. Za prvé v otázce příliš přísně naordinované diety, která by podle řady kritiků mohla být v periferních ekonomikách rozprostřena do delšího časového horizontu tak, aby se mohly stabilizovat trhy práce.

Eurozóna je jediným subjektem v rámci G20, kde skutečně výrazně narůstá míra nezaměstnanosti. Trochu shovívavější proto také začíná být německé konzervativní křídlo v ECB. Podle posledního rozhovoru pro Wall Street Journal je šéf německé Bundesbanky Jens Weidmann tak pesimistický, že si dovede představit další uvolňování měnové politiky. Dalším bodem pro debatu G20 bude neochota Německa zřetelně pokročit v projektu bankovní unie. Ten řada mezinárodních pozorovatelů po hektickém vyústění kyperské krize začíná považovat za nutnost. Bankovní unie je sice běh na hodně dlouhou trať. Trhy ale nehledě na dnešní setkání G20 budou chtít po Bruselu a Berlínu brzy vědět, podle jakých pravidel se bude v budoucnosti rozhodovat, zda sáhnout na peníze běžných vkladatelů v bankách.

Našli jste v článku chybu?