Hlavní navigace

Fúze a akvizice: Zvýší zisk akcionářů?

25. 5. 2007
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

V letošním roce se roztrhl finanční trh s fúzemi a akvizicemi. V jakém objemu se uskutečnily akvizice v uplynulých letech? Slučování firem má za cíl zvýšit hodnotu výsledného podniku. Ne vždy se to ale daří. Jaká je „úspěšnost“ akvizic a jak se bránit nepřátelskému převzetí?

M&A. Tajemná zkratka na vizitkách investičních bankéřů, právníků nebo v titulcích finančních novin. Pro neznalé: Velmi dobře zažitý termín pro fúze a akvizice(mergers and acquisitions).

Běžná definice fúze říká, že se jedná o získání jedné společnosti druhou, a to tak, že jedna koupí akcie té druhé.

Fúze existují ve „dvou provedeních“. Splynutí a sloučení. V případě fúze sloučením zůstává nástupnickou organizací jedna z těchto společností. U splynutí dojde ke sloučení dvou a více společností do jedné a vzniká třetí – nová společnost.

Další druh spojení představují akvizice, kde dochází k získání jiné společnosti, přičemž obě zůstávají na sobě nezávislé. V praxi to znamená, že se s akciemi pohlcené společnosti se dál obchoduje na burze.

Synergie: „1 + 1 = 3“

Myšlenka, že hodnota dvou sloučených firem bude větší než separátně fungujících, je hlavní argumentační výzbrojí vedení firem, které se snaží fúzovat. Teorie synergie vypadá skvěle. Praxe až tak růžová není.

Prakticky polovina fúzí končí neúspěchem. Příkladem nenaplnění synergie je jedna z největších fúzí v automobilovém průmyslu – německý Daimler s americkým Chryslerem. Tato fúze zničila více než 36 mld. dolarů z hodnoty jinak samostatně fungujících firem.

Rytíři a žraloci

Otrávená pilulka, sprej na žraloky, zelená pošta nebo bílý rytíř. Obraty, které evokují bondovky, patří ale finančníkům. Fúze a akvizice mají vlastní slovník, a to hlavně v případech, kdy se o společnost bojuje v rámci tzv. nepřátelských převzetí. Tedy převzetí, kde management společnosti má jen omezené možnosti fúzi ovlivňovat.

Firmy se nepřátelskému převzetí brání většinou úpravami ve stanovách, které mají co nejvíce znepříjemnit nájezdníkovi život a především fúzi zdražit. Ze slovníku M&A v Čechách “zlidověl “ pojem zlatý padák, který představuje vysoké odstupné pro původní vedení společnosti.

Nákupní horečka

2 biliony dolarů. V takovém objemu se za první 4 měsíce letošního roku na celém světě uzavřely fúze a akvizice. Obrovskou aktivitu firem na tomto poli umožňují historicky velmi nízké úrokové sazby a růst globální ekonomiky. Do akviziční hry výrazně vstupují fondy privátního kapitálu, které si troufnou předložit nabídky na převzetí v řádech desítek miliard dolarů.

Fúze se nevyhýbají žádnému odvětví. Tradiční baštou zůstávají USA a Eurozóna. Čelu letošnímu žebříčku vévodí Barclays Bank, která nabídla za konkurenční ABN Amro víc než 91 mld. USD.

Objem fúzí a akvizic
Rok objem v mld. USD
1995 700
1996 1000
1997 1500
1998 2300
1999 3500
2000 3400
2001 1700
2002 1200
2003 1400
2004 2000
2005 2900
2006 3600
2007 2100*

* k 1. 5. 2007
Zdroj: Datalogic

2 biliony amerických dolarů. Hodnota fúzí akvizic od začátku roku. Levné peníze, globální růst ekonomiky a stále relativně levné akcie. To vše stojí za nákupní horečkou. Jak ještě dlouho bude pokračovat a jaké příležitosti, ale i nástrahy M&A (fúze a akvizice) představují? Investorský magazín, ve kterém nebudou chybět ani pravidelná investiční doporučení – tentokrát na vyřazení z interaktivního portfolia začíná v sobotu 25. května od 13,30 na ČT24.

Anketa

Současný objem fúzí a akvizic považujete za...

Autor článku

Dramaturg a moderátor Investorského magazínu na ČT 24.
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).