Hlavní navigace

Friedrich Strasser, Bank Gutmann: Nerovnost v příjmech roste kvůli daním a investování

21. 11. 2014
Doba čtení: 5 minut

Sdílet

Jaké jsou výhody Bank Gutmann oproti jiným bankám? Jsou akcie předražené? A proč nerovnost v příjmech neustále roste? Odpovídal partner Bank Gutmann Friedrich Strasser.

Autor: Měšec.cz

Narodil se 17. února 1963 v Amstettenu (Rakousko). Vystudoval obchodní vědy na Vysoké škole ekonomické ve Vídni. V roce 1992 získal diplom CEFA (Certified European Financial Analyst). V letech 1990 až 1996 byl poradcem privátních klientů v Bank Gutmann . V roce 1997 nastoupil do Schoellerbank. 

Do Bank Gutmann se ale vrátil a již v roce 1998 se stal členem představenstva banky se zodpovědností za vytváření obchodních strategií, koordinace představenstva, management fondů nebo například za rozvíjení znalostí o trhu střední Evropy. V roce 2005 se stává hlavním investičním ředitelem a v roce 2006 partnerem banky. Jako člen představenstva banky je od roku 2009 zaměřen převážně na oblast investování. Je ženatý a má 3 děti.

Jaké jsou vaše výhody jako privátní banky? 

Jsme malou bankou, zaměřujeme se jen na bohaté privátní klienty. Tito klienti jsou samozřejmě náročnější a potřebujeme na ně mít dostatečně času, abychom pochopili, co skutečně chtějí. Nechceme jim prodávat narychlo produkty, ale chceme plně pochopit jejich potřeby, především jejich investiční profil a do čeho vlastně chtějí investovat. Obrazně řečeno: Našim cílem je jim vytvářet takový „oblek na míru“. To je naše hlavní výhoda: je to kvalita, kterou chceme za každých okolností přinášet a kterou vám velké banky neposkytnou. Zaměřují se totiž na nejrůznější služby, mají široké spektrum produktů, najdete u nich úvěrové služby, hypoteční služby, depozitivní produkty atd. To u nás nenajdete. My se zaměřujeme jen na bohaté klienty, kterým vytváříme produkty na míru. 

Jaký je hlavní rozdíl mezi vámi a ostatními bankami? 

Hlavním rozdílem je, že jsme rodinná banka. Snažíme se budovat s klientem dlouhodobý vztah. Nedíváme se v krátkodobých horizontech, jak jsme investovali například v minulém kvartálu. Můžeme také žít s nižšími výnosy, když víme, že jsou peníze investovány na správném a bezpečném místě. 

Kolik máte v současné době klientů v České republice? 

Nemáme klienty přímo v České republice. Každý náš klient má totiž účet ve Vídni. Samozřejmě, v české pobočce servisujeme česky mluvící klienty. 

A kolik máte v současné době česky mluvících klientů? 

V České republice jsme měli plán, že dosáhneme už v prvním roce po založení pobočky 100 česky mluvících klientů. To se nám podařilo. 

Jaký objem peněz v současné době spravujete? 

Máme přibližně 18,5 miliard euro, za které jako banka odpovídáme. V posledních 6–7 letech došlo ke zdvojnásobení. Ukázalo se, že během krize nám klienti věří, jejich důvěra nás velmi těší.

Jaký je váš typický klient?

Typický klient Bank Gutmann disponuje okolo 1 mil. euro investovaných prostředků. Není to striktní, někdo má více peněz, ale chce investovat méně, protože nás chce spíše otestovat, jak dokážeme spravovat jeho majetek. 

Akceptujete i nižší vklady?

V některých případech skutečně akceptujeme nižší prostředky s tím, že si nás chce klient nejdříve „oťukat“. 

Jaké banky jsou pro vás konkurencí?

Obecně se na to nelze takto dívat, v každé zemi je pro nás konkurencí někdo jiný. Například ve Vídni je pro nás konkurencí Deutsche Bank, v České republice to budou lokální specialisté zaměřené na asset management. V Lucembursku také najdeme mnoho malých privátních společností zaměřených na správu investic. Není to jen jedno jméno, je to několik jmen v různých oblastech, kde je naše konkurence. 

Investujete především ve Spojených státech, méně už v Evropě nebo jiných kontinentech. Nemyslíte si, že tam jsou akcie předražené? 

P/E (tržní hodnota k zisku na akcii) je kolem hodnoty 15, což je v pořádku. Akcie tak nejsou příliš drahé. Problém je, jak to budete počítat. Máte zde nejrůznější modely, jakmile se podíváte na budoucí zisky společností, tak si můžete říct, že akcie jsou levné. Jeden z modelů například používá současné úrokové sazby, které jsou velmi nízko, a operuje s budoucím vývojem, kde se úrokové sazby zvýší. Podle tohoto modelu jsou akcie naopak silně nadhodnocené. Otázka tedy je, jaká máte očekávání ohledně toho, kam půjdou úrokové sazby. Je to velice složitá otázka. Místo modelů se proto musíme podívat především na ziskovou kvalitu společností. Díváme se také na cashflow společností, business model: je rostoucí a stojí na pevných základech? Pokud například dojde ke zhoršení hospodářského vývoje v Evropě, pak bychom měli vědět, zdali je společnost schopna nahradit nižší poptávku v Evropě, v Číně nebo dalších rychle rozvíjejících se ekonomikách. 

Jsou dobrou investicí v současné době dividendové akcie? A kde je najdeme?

Například silné dividendové akcie najdeme ve Švýcarsku, kde jsou chemické společnosti nebo společnost Nestle. Apple například začal vyplácet dividendu. Spíše než se dívat na jednotlivé trhy, je lepší se podívat na dividendy u jednotlivých akcií. Ono vyplácení dividend může být zrádné. Já například nepožaduji po společnosti Apple, aby vyplácela vysoké dividendy, ale především investovala do vývoje nových revolučních produktů a vytvářela nový prostor k růstu. 

Ano, ale společnost Apple má desítky miliard dolarů na účtech, které neinvestuje do produktů. 

Mám rád Apple jako investici. V dlouhodobém horizontu musí ale najít nový produkt, který se stane tahounem. Musejí investovat do nových technologií. Vyplatit to všechno na dividendách není správné. Rád bych také připomněl, že hodně společností hraje s investory oblíbenou dividendovou hru. Je to logické. Získají tím obdiv a zvýší si tržní hodnotu. V současné době jsou dividendy velmi populární, především kvůli nízkým úrokům u dluhopisů. Nyní je taková strategie logická, ale v dlouhodobém horizontu není udržitelná: společnosti jako Apple nebo Intel musí investovat do svého růstu a vyvíjet nové produkty. 

Proč bohatí lidé dosahují výrazně vyšších výnosů při investování než střední třída nebo chudí lidé? 

To si nemyslím. Pokud pocházíte z bohaté rodiny a máte bohatství k dispozici, pak si chcete toto bohatství uchovat. Chcete se především vyhnout inflaci, aby výše vašeho bohatství zůstala v čase stejná. Pokud se chcete stát bohatým prostřednictvím investování, což je velice složité, tak musíte investovat s vysokým rizikem. Větší riziko ale může vést k větším ztrátám. Nepovažuji tuto strategii za správnou. 

Ano, na druhé straně ale příjmové nerovnosti rostou. Bohatší lidé se stávají bohatší, zatímco střední třídě příjmy klesají. 

FIN21

Ano, to s velkou měrou má co dočinění s daněmi. Pokud jste bohatý, tak můžete svoje peníze přesunout například z České republiky do Lichtenštejnska nebo Lucemburska. Pokud jste příslušníkem střední třídy, tak to není možné: Není možné si vzít například celoživotní úspory ve výši 100 000 euro a přesunout je například do Švýcarska, objem vkladů na seriózní zhodnocování je příliš malý. To je jeden ze zásadních důvodů, proč příjmová nerovnost narůstá. Samozřejmě, pokud jste bohatý, tak máte zcela jiné příležitosti, jak investovat. Můžete investovat přímo do společností, nikoliv zprostředkovaně prostřednictvím podílových fondů nebo i akcií. Ano, souhlasím tedy, že příjmová nerovnost skutečně narůstá. 

Děkuji vám za rozhovor.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).