Hlavní navigace

Francouzský HDP: špatná zpráva pro eurozónu

29. 7. 2016
Doba čtení: 3 minuty

Sdílet

 Autor: Shutterstock
Francouzský HDP za druhé čtvrtletí oproti očekávání stagnoval. To je špatná zpráva pro HDP eurozóny, který by měl zpomalit. Růst tak možná bude ještě nižší.

Zprávy a události

Počet nových žadatelů o práci v USA v minulém týdnu dosáhl 266 tis. osob (trh 262 tis. osob). Počet stávajících žadatelů o práci byl vykázán ve výši 2,139 mil. osob (trh 2,136 mil. osob), což je o 11 tis. vyšší číslo než v týdnu předtím. Kansaský indikátor zpracovatelského průmyslu spadl na –6 body (trh 4 body).

Indikátory důvěry Evropské komise za eurozónu v červenci překvapivě vzrostly. Ekonomická důvěry posílila o 0,2 body na 104,6 (trh 103,5), podnikové klima přidalo 0,17 bodu na 0,39 bodů (trh 0,17). Důvěra průmyslníků zmírnila pokles na –2,4 bodu (trh –3,3), avšak důvěra ve službách stoupla o 0,3 bodu na 11,1 (trh 10,3). Spotřebitelská důvěra v souladu s očekáváním trhu stagnovala na –7,9 bodu.

Počet nezaměstnaných v Německu v červenci poklesl pouze o 7 tis osob, a proto míra nezaměstnanosti stagnovala, jak čekal trh. Předběžné údaje inflace v červenci ukázaly růst cenové hladiny o 0,4 % m/m i y/y podle harmonizované metodologie, podle národní 0,3 % m/m a 0,4 y/y. Trh ve všech případech čekal o 0,1 pb horší výsledek.

Nezaměstnanost v Maďarsku v červnu poklesla 0,4 pb na 5,1 % (trh 5,4 %).

Francouzský HDP naznačil zpomalení ekonomiky EMU

Vývoj eurodolarového měnového páru se po středečních dolarových ztrátách zkonsolidoval. Trhy totiž včera odpočívaly před dnešním přídělem ekonomických zpráv.

Dnes ráno jsme se hned dozvěděli informaci o vývoji francouzského HDP za druhé čtvrtletí, které proti očekávání ekonomů SG (0,2 % q/q) stagnovalo. To není vůbec dobrá zpráva pro HDP celé eurozóny. Evropský HDP by totiž měl ve druhém čtvrtletí zpomalit na 0,3 % q/q z 0,6 % q/q v prvním čtvrtletí. Je tedy možné, že tento růst bude nakonec nižší. Během dne pak ještě dále přijdou údaje za vývoj ekonomické aktivity ze Španělska a USA. Americká ekonomická aktivita by podle odhadů ekonomů SG měla zrychlit na 3,2 % q/q anualizovaně. Hlavním důvodem tohoto růstu bude soukromá spotřeba, která by měla zaznamenat nejrychlejší růst od Q4 14. Investice by ovšem měly dále zůstat utlumené.

I tyto významné ekonomické údaje o vývoji HDP a inflace budou na závěr amerického obchodního dne (čas publikace 22:00 našeho času) zastíněny zveřejněním výsledků stress testů evropského bankovního sektoru Evropskou bankovní autoritou, které by mohly rozptýlit nejistoty spojené s italským bankovním dohledem, i když prostor pro zklamání je také velký. Italský bankovní sektor totiž naakumuloval 32 % všech nesplácených úvěrů v celé eurozóně. Ekonomové SG očekávají, že podle výsledku těchto testů bude aktivována BRRD (Bank Recovery and Resolution Directive), kterou Evropská komise přijala právě pro tyto případy. Bail-in by se tak v prvním případě měl týkat juniorních věřitelů. Seniorní věřitelé a vkladatelé by zůstali nedotčeni. Evropská komise by také povolila italské vládě kompenzace pro drobné investory. Tyto všechny kroky by mohly podpořit důvěru v bankovní sektor eurozóny, ačkoliv poptávka po úvěrech bude dále ovlivňována vysokou mírou nejistoty a nízkým růstovými vyhlídkami.

Koruna dále slábla

Koruna včera pokračovala v oslabujícím trendu, který započala ve středu. Její kurz vystoupal až na hranici 27,05 CZK/EUR. Ostatní regionální měny včera získaly, když si maďarský forint připsal asi 0,5 % a polský zlotý posílil o 0,2 %.

skoleni_29_6

Včerejší klid na trzích není překvapivý, uvážíme-li prázdnotu v ekonomickém kalendáři. I na další události byl čtvrtek skoupý. Dnes už by to snad mohlo být lepší. V Polsku budou zveřejněny předběžné údaje za inflaci v červenci. Trh očekává, že tempo spotřebitelských cen bude negativní ve výši –0,1 % m/m. V meziročním srovnání pak bude polská inflace dosahovat –0,8 %. O maďarských inflačních tlacích nám dnes napoví průmyslové ceny. Každopádně i regionální kurzy budou reagovat na silný informační přetlak na vyspělých trzích.

Česká swapová křivka včera za naprostého nezájmu obchodníků stagnovala. Eurový protějšek se zvýšil pouze o 0,1 pb uprostřed své délky.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).