Hlavní navigace

Francouská vláda chce zvláštní daně na luxusní automobily

20. 6. 2012
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

Přečtěte si Ranní komentář od analytiků z Cyrrusu

Podle ekonomického deníku La Tribune uvažuje francouzská vláda o uvalení zvláštní daně na velké a luxusní automobily. Oficiálním důvodem by měla být snaha o ochranu životního prostředí preferováním menších vozů.  Pravým důvodem ovšem může být snaha o ochranu domácích automobilek jako je Peugeot a Renault, jimž prodeje malých osobních vozů ve Francii prudce poklesly. Pokud by byl tento krok přijat a daň by výrazně ovlivnila konkurenční boj, dá se očekávat nevole ze strany Německa, jakožto největšího výrobce automobilů v Evropě. (Jiří Šimara)

Trhy

Trh je přitom přesvědčený o tom, že Fed oznámí, nebo minimálně velmi silně naznačí, další uvolnění měnové politiky. Největší sázky jsou ve prospěch prodloužení operace Twist, někteří hráči na trhu očekávají nicméně silnější opatření, rozuměj QE3. Každopádně si myslíme, že dnešní rozhodnutí Fedu může mít sílu poměrně viditelně změnit celkový tržní sentiment.

V Řecku se stále vyjednává o nové vládě. Aktuálně se jeví nejpravděpodobnější varianta koalice Nové demokracie s PASOKem a Demokratickou levicí. Tyto tři strany získaly dohromady 179 křesel v řeckém třísetčlenném parlamentu. Dnes dopoledne (11:00 s Pasokem resp. ve 12:00 s DL) budou ještě probíhat koaliční jednání, ihned poté se očekává, že Nová demokracie oznámí vytvoření koaliční vlády.

CHP22

Společnost New World Resources (NWR) oznámila, že holandský soud včera oznámil parametry nuceného odkupu akcií NWR NV (tj. „stará“ NWR). Zbylé akcie, které akcionáři NWR NV v řádném termínu nepřevedli na „novou“ NWR budou odkoupeny za cenu 3,96 EUR, která odpovídá pondělnímu závěrečnému kurzu na pražské burze (101 CZK). Od včerejšího dne běží tříměsíční odvolací lhůta, po ní by NWR mělo oznámit datum platby a další technické podrobnosti. Připomínáme, že do nuceného squeeze-outu jde jen něco kolem 0,2% akcií NWR NV, zpráva je pro akcie NWR plc očekávaná a neutrální.

Dnes očekáváme:

Dnes nás čeká především zveřejnění výsledků dvoudenního zasedání měnového výboru Fedu. V 18:30 budou zveřejněny sazby a případná další opatření, ve 20:00 Fed zveřejnění svoji novou projekci americké ekonomiky a od 20:15 potom šéf Fedu Ben Bernanke vystoupí na (již) tradiční tiskové konferenci.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).