Hlavní navigace

Francie přiznala vyšší deficity. Plány na nápravu vidí až příliš optimisticky

Martin Lobotka

Francouzská vláda přiznala, že bude mít větší deficity než očekávala. Do tří let chce dostat rozpočet někam kolem nuly. Podle ekonomů to jsou vzdušné zámky.

Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

 Z Polska včera mírně horší než očekávaná data – mzdy vzrostly o 1,6% r/r, zaměstnanost klesla o 0,9% r/r (0,2% m/m). Společně se zprávou polské CB o tom, že se podnikatelská důvěra snížila na 4,5-leté minimum, je to další argument pro holubičí křídlo v polské CB. Dle průzkumu stále ještě klesají investice, jejích pokles by však už dále dle očekávání firem neměl urychlit. Společnosti rovněž čekají oživení ve druhé polovině roku – což čekáme i my, i když pouze velice mírné. Dnešní data za průmysl budou důležitá – pokud se ukáže větší pokles průmyslové produkce, bude cut výrazně blíž.

P.Pavelek z MF ČR řekl, že (doplnková) emise v jenech, o kterou má japonská strana „neuvěřitelný“ zájem, se kvůli volatilitě jenu prozatím odkládá. Při dnešních výnosech v ČR, vývoji rozpočtu, možnosti (zmiňované Pavelkem), že by hrubá výpůjční potřeba mohla být nižší, a dostatku peněz u bank to dává smysl, aspoň po dobu, než se ukáže, co vlastně Kuroda v BoJ dokáže. P.Pavelek rovněž řekl, že se MF bude snažit zajistit průměrnou splatnost existujícího dluhu někde na horní hranici pásma 5–6 let.

Kačka se motá mezi 25,85 a 25,95, pokud se má něco stát, musí zlomit buď jednu nebo druhou hranici. Dle nás je pravděpodobnější posílení pod 25,85.

tipli

Béžová kniha Fedu byla lehce optimistická – rostoucí aktivita v průmyslu a rostoucí ceny nemovitostí byly ve sledovaném období (konec února – začátek dubna) vzpruhou pro ekonomiku. Ekonomika tak dle FEDu ve sledovaném období mírně rostla.

Francouzská vláda včera přiznala, že bude mít větší deficity než původně očekávala, ale slibuje, že do roku 2016 už určitě dostane (strukturální) rozpočet někam k nule. O tomto svém slibu se snaží nyní přesvědčit EK poté, co byla pod vlivem slabé ekonomiky nedávno přiznat, že 3% deficit do roku 2013 nebude. Pro rok 2014 včera vláda naplánovala další daně (6 mld. EUR) a škrty ve výdajích (14 mld. EUR). No, nevím, Francie vidí růst +1,2% v roce 2014, 2% v letech 2015–2017, což se nám zdá hodně optimistické. V každém případě, pokud se Francie a bondové trhy dostanou do konfliktu, nebude to pěkný pohled. A s tím, jak se vyvíjí francouzská ekonomika a jak se k tomu staví vláda, subjektivně vnímaná pravděpodobnost takového střetu roste.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).