Hlavní navigace

Forwardové kurzy koruny opět posilují

21. 3. 2017
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

Dnešek by měl být na trzích klidný, kalendář makroekonomických údajů je poloprázdný. Kurz eura vůči dolaru může reagovat na večerní vystoupení zástupců Fedu.

Koruna zůstává přikovaná k úrovni kurzového závazku. Forwardové kurzy ale výrazně posílily po včerejším vyjádření prezidenta Zemana, který naznačil brzké opuštění kurzového závazku.

Britská inflace pokoří 2% cíl

Důležitých makroekonomických údajů se dnes dočkáme pouze ve Velké Británii. Místní inflace by měla poprvé od listopadu 2013 přesáhnout 2% inflační cíl, když čekáme hodnotu 2,1 % y/y. Pozornost investorů se poté obrátí na Spojené státy, kde večer (našeho času) promluví čtyři zástupci Fedu. Trhy očekávají ještě dvojí zvýšení sazeb americké centrální banky v letošním roce, což je shodné s výhledem Fedu.

Eurozóna se na další pomoci pro Řecko zatím neshodla

Zasedání ministrů financí zemí eurozóny opět nepřineslo dohodu o pokračování záchranného programu pro Řecko. Neshody opět panovaly nad podobou řeckých reforem trhu práce, penzí a daňového systému. Jakmile se eurozóna s Athénami dohodne (očekáváme, že se tak stane do zasedání euroskupiny 22. května), dočká se Řecko zřejmě dalšího umazání části dluhu.

Kurz eura proti dolaru se včera bez výraznějších výkyvů pohyboval kolem hranice 1,075 USD/EUR.

Trhy budou čekat na další komentáře o koruně

Kalendář regionálních dat je dnes prázdný. České finanční trhy budou očekávat další náznaky ohledně kurzového závazku. Do čtvrtka, kdy začíná mediální karanténa před zasedáním příští týden, se ke koruně ještě můžou vyjadřovat členové bankovní rady ČNB.

skoleni_29_6

Podle prezidenta skončí kurzový závazek „dříve, než se nadějeme“

Prezident Zeman včera podle ČTK prohlásil, že „není vyloučeno, že [kurzový závazek skončí] možná dříve, než se nadějeme.“ Následovala prudká reakce trhu. Korunové forwardy s měsíční až tříměsíční splatností se propadly na nejnižší úrovně od začátku ledna. Zemanova slova velmi pravděpodobně přilákala novou vlnu spekulativního kapitálu, který sází na dřívější posílení koruny, než v polovině roku (což je pořád oficiální odhad bankovní rady ČNB). Potvrzuje se tak náš výhled, podle kterého skončí kurzový závazek už 4. května. A zvyšuje se dokonce pravděpodobnost, že se tak stane už během dubna.

Kurz forintu vůči euru se včera prakticky nezměnil a setrval tak kolem úrovně 308,5 HUF/EUR. Zlotý pokračoval v posilování, když si proti společné evropské měně připsal třetinu procenta. Jeho kurz se dostal k hladině 4,27 PLN/EUR.

Autor článku

Autor je analytikem Komerční banky.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).