Hlavní navigace

Fortuna a NKÚ: dohled nad hazardem nefunguje

2. 9. 2014
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

Nejvyšší kontrolní úřad (NKÚ) ve své zprávě zhodnotil situaci z let 2011–13 tak, že dohled nad hazardem nefunguje a stát přichází o miliardy korun.

Hlavní události

Včera jsme zvýšili doporučení pro akcie Philip Morris ČR z „držet“ na „koupit“, roční cílovou cenu jsme stanovili na 11 342 Kč za kus.

Evropské burzy by dnes měly otevřít mírným růstem.

Z makroekonomických ukazatelů dnes bude v USA zajímavý průmyslový index ISM za srpen; čeká se nepatrné zhoršení na 57,0 bodu.

Analytici Société Générale dnes ráno snížili své doporučení pro akcie polské PKO Bank z „koupit“ na „držet“.

Obchodování na zámořských trzích

Americké akciové trhy byly včera kvůli svátku zavřené. Noční obchodování na asijských burzách pak bylo smíšené. O více než 1 % vzrostly japonské indexy po zprávách, že novým ministrem by se mohl stát politik podporující penzijní reformu. Nejvíce se dařilo akciím exportérů, které podpořilo oslabení jenu. V ziscích byly také čínské akcie, kterým nadále pomáhají spekulace na další opatření na podporu ekonomiky. Nedařilo se naopak jihokorejské burze, kde klesaly např. akcie automobilky Hyundai Motor (-2,4 %) v reakci na nižší prodeje za srpen.

Fortuna

Nejvyšší kontrolní úřad (NKÚ) ve své zprávě zhodnotil situaci z let 2011–13 tak, že dohled nad hazardem nefunguje a stát přichází o miliardy korun. Ministerstvo financí výtky přijímá a chce proti hazardu přitvrdit novým loterijním zákonem, který má brzy zamířit na vládu. Současnou 20% daň z hrubých výher by měly nahradit různé sazby, podle informací MF Dnes čeká největší zvýšení daňové zátěže výherní automaty a videoloterijní terminály.

Není jasné, zda se změna daňové sazby bude týkat i kurzových sázek, což je hlavním byznysem Fortuny. Pro tuto společnost by každopádně bylo pozitivní, pokud by nový zákon povolil loterijní hry na internetu. V současné době by však zprávy zatím neměly mít viditelný dopad na cenu akcií Fortuny, protože diskuze o novém zákonu ještě bude pokračovat.

Autor článku

Autor je analytikem Komerční banky.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).