Hlavní navigace

Forint tíží neatraktivní výnos

Jan Vejmělek

Zatímco polský zlotý i česká koruna na úvod týdne žádné významnější kurzové pohyby neznamenaly, maďarský forint ztratil téměř procento a čtvrt, když se kurz dostal na dosah úrovně 313 HUF/EUR.

Doba čtení: 1 minuta

Zatímco polský zlotý i česká koruna na úvod týdne žádné významnější kurzové pohyby neznamenaly, maďarský forint ztratil téměř procento a čtvrt, když se kurz dostal na dosah úrovně 313 HUF/EUR. Maďarskou měnu tíží obavy z toho, že centrální banka bude vzhledem k extrémně nízké inflaci (k té ovšem pomohla zejména politická rozhodnutí v podobě snížení regulovaných cen) pokračovat v cyklu snižování úrokových sazeb. Zasedání se uskuteční již příští týden. Pro mnohé investory jsou však již výnosy v Maďarsku tak nízké, že nepokrývají riziko s investicemi do maďarských dluhových papírů s tím spojené. Maďarský forint tak je velmi zranitelný.

dan_z_prijmu

Česká koruna dnes vůči euru ztratila několik málo haléřů, když se kurz posunul k úrovni 27,55 CZK/EUR. Zveřejněná statistika z lednového trhu práce zrovna nenadchla. Podíl nezaměstnaných se totiž zvýšil více, než se čekalo na 8,6 % z prosincových 8,2 %. Absolutní počet nezaměstnaných dosáhl téměř 630 tisíc a je nejvyšší v historii. Naštěstí stálo za lednovým vzestupem nezaměstnanosti výlučně negativní působení sezónních faktorů. Ke konci předchozího roku jsou tradičně ukončovány pracovní kontrakty na dobu určitou, roli sehrává i nedostatek sezónních prací v tomto ročním období. Bod obratu se podle našeho názoru blíží. Negativně by sezónnost měla trh práce ovlivňovat ještě v únoru, pak se již začnou sezónní faktory otáčet. V polovině roku by již míra nezaměstnanosti měla být o zhruba procentní bod níže.

Zítřejší den bude z fundamentálního pohledu naprosto nezajímavý. Z celé Evropy včetně té střední se totiž nedočkáme zveřejnění žádného makroekonomického ukazatele. Těžko tedy od koruny čekat, že by se výrazněji odpoutala od hladiny 27,50, které se již nějaký čas drží.


Česká výnosová křivka se na úvod týden posunula mírně výše.
Zájem obchodníků se koncentroval zejména na kratší konec křivky, kde se výnosy zvýšily o cca 3bb. Delší konec křivky zhruba o 1bb zaostal, když sledoval zejména vývoj svého eurového protějšku.
Našli jste v článku chybu?