Hlavní navigace

Forint dnes posílil jako jediná regionální měna

11. 7. 2013
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

Česká koruna v průběhu dnešního obchodování oslabila vůči euru o dvě desetiny procenta. Odpoledne se na mezibankovním trhu obchodovala kolem 25,95 CZK/EUR. A co forint?

Polský zlotý dnes ve výsledku stagnoval na 4,3350 PLN/EUR, i když se během dne držel na silnějších úrovních. Maďarský forint posílil o více než půl procenta, když byl odpoledne na mezibankovním trhu kótován kolem 292 HUF/EUR. Dnes byla zároveň zveřejněna červnová spotřebitelská inflace v Maďarsku, která meziměsíčně vzrostla o 0,2 %. Meziroční inflace akcelerovala z květnových 1,8 % y/y na 1,9 % y/y. Nejrychleji rostly ceny potravin (+4,1 % y/y), naopak ceny elektřiny a plynu poklesly o 8,7 % y/y.

Účto_tip_změny21

Zítra se v regionu dočkáme polského běžného účtu za květen (trh: deficit 157 mil. EUR), konečného údaje o květnové průmyslové výrobě v Maďarsku (předběžný údaj: –2,1 % y/y, WDA). V České republice bude zveřejněn běžný účet platební bilance za květen, který by měl podle našeho odhadu skončit v deficitu 3,8 mld. CZK. Všechny jeho složky by si měly meziročně polepšit o 2,5 mld. CZK až 4,2 mld. CZK. Největší riziko směrem k horšímu výsledku vidíme u bilance výnosů, která se prozatím letos vyvíjí hůře než ve stejném období předchozích let.

Česká swapová výnosová křivka dnes vzrostla a snížila svůj sklon. 2leté swapy vzrostly o 1,5 bb a 10leté o 1 bb. U eurové swapové křivky bylo snížení sklonu ještě výraznější.

Autor článku

Autorka pracuje v jako ekonomická analytička v Komerční bance.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).