Hlavní navigace

Forex 2016: vítězem rubl a brazilský real, propadákem libra

29. 12. 2016
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

 Autor: Shutterstock
Pár hodin do konce roku vybízí k bilancování. Jak se třeba dařilo jednotlivým měnám?

Vítězem roku 2016 nebyl americký dolar, jak by mnohé z nás mohlo napadnout, ale komoditní měny ze světa emerging markets – brazilský real, ruský rubl a jihoafrický rand. Propadákem se naopak stala britská libra.

skoleni_29_6

Ten, kdo byl v roce 2016 tzv. “dlouhý” v rublu či realu, si sice musel vytrpět hořký začátek roku, avšak prakticky již od února bylo možné začít slízávat smetanu. A to nejen pokud jde o zisky na spotovém trhu, ale také díky pozitivnímu úrokovému diferenciálu, který tyto měny nabízejí. V případě ruského rublu to letos bylo velmi komfortních 10 % (p.a.), což byl při existenci nulových sazeb v ČR (či dokonce záporných v eurozóně) pochopitelně parádní výnos. Rubl s brazilským realem – díky komoditní rally, vysokým úrokovým sazbám a faktu, že se obchodují proti dolaru – dokázaly českému subjektu v korunách v tomto roce vydělat přes 40 %. Na opačném pólu pak stála v roce 2016 britská libra, která vinou brexitu letos proti koruně ztratila přes 13 %. Nicméně i zde je třeba připomenout, že i vývoj na trhu s librou měl svoji dynamiku. Ten, kdo dokázal koupit libru před americkými volbami – tedy pod 30 korunami, je dnes 5,5 % v plusu.

Rok 2017 bude jistě jiný. Předně, jsme poměrně skeptičtí, že ropná rally bude pokračovat v dosavadním kurzu. Spíše se brzy vyčerpá, což bude spolu s očekáváním, že Fed dále přitvrdí, komplikovat situaci emerging markets. Obojí tak může v roce 2017 měnám jako je real či rubl pěkně zatopit. A naopak, globální růst inflace spolu přitvrzováním měnových podmínek nás budou nevyhnutelně přibližovat k exitu ČNB z intervenčního režimu. Ten by měl koruně uvolnit prostor navázat na několik let zadržovaný trend dlouhodobého posilování (proti euru). Pokud na “exit” opravdu ČNB dojde, jako že na něj skutečně věříme, pak bude v dlouhém období velmi obtížné získat proti koruně (na spotovém trhu) kladné body.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).