Hlavní navigace

Fiskální útes ovlivnil americké trhy

Tomáš Menčík

Americké trhy včera zaznamenaly menší poklesy pod vlivem neschopnosti amerických politiků dohodnout se na problematice fiskálního útesu.

Doba čtení: 1 minuta

Americké trhy včera zaznamenaly menší poklesy pod vlivem neschopnosti amerických politiků dohodnout se na problematice fiskálního útesu. Včera měl již třetí schůzku v tomto týdnu prezident Obama se šéfem republikánů ve Sněmově Boehnerem. Podle anonymních informací se k jednání připojil i ministr financí Geithner. Nicméně k žádnému dalšímu posunu evidentně nedošlo, politici pouze vdali prohlášení, že jednání bylo upřímné a komunikace zůstává otevřená.

Banka HSBC reportovala svůj odhad na průmyslovou aktivitu v Číně v prosinci. Finální hodnota 50,9 bodů je jen o málo lepší než odhad 50,8, ale i tak to stačilo k ostré pozitivní reakci na čínském indexu Shanghai Composite (+4,32 %). To opět potvrzuje poslední ukazatele, že čínská ekonomika je na tom docela slušně a v roce 2013 bude pravděpodobně pokračovat její růst. Momentálně ji táhne zejména domácí poptávka a kompenzuje tak slabé exporty.

Evropský parlament se včera podle očekávání nedohodl na finální podobě pravidel Basel III. pro implementaci do evropské legislativy. Nová, přísnější, pravidla tak budou pravděpodobně v EU platit až od začátku roku 2014. Prodlení nepovažujeme za překvapující, zavádění Basel III. do legislativy se prodlužuje i jinde (např. v USA) a signály o tom, že se dohoda nestihne ještě letos, se v poslední době množily.

dan_z_prijmu

V praxi to podle nás nemá významné dopady, protože trh a lokální regulátoři banky již nyní nutí k plnění pravidel Basel III., určitou komplikací pro banky je pouze prodloužení doby nejistoty v tom, co konkrétně bude legislativa obsahovat (např. v oblasti regulace bonusů). Zprávu považujeme pro evropský bankovní sektor za neutrální. (Marek Hatlapatka)

Dnes ráno byly zveřejněny registrace nových vozů v Evropské unii za listopad, které v porovnání se stejným obdobím v minulém roce klesly o 10 % a dostaly se tak nejníže za posledních 19 let. Jediným rostoucím trhem v EU je Velká Británie.

Našli jste v článku chybu?