Hlavní navigace

Fiskální útes ovlivnil americké trhy

14. 12. 2012
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

Americké trhy včera zaznamenaly menší poklesy pod vlivem neschopnosti amerických politiků dohodnout se na problematice fiskálního útesu.

Americké trhy včera zaznamenaly menší poklesy pod vlivem neschopnosti amerických politiků dohodnout se na problematice fiskálního útesu. Včera měl již třetí schůzku v tomto týdnu prezident Obama se šéfem republikánů ve Sněmově Boehnerem. Podle anonymních informací se k jednání připojil i ministr financí Geithner. Nicméně k žádnému dalšímu posunu evidentně nedošlo, politici pouze vdali prohlášení, že jednání bylo upřímné a komunikace zůstává otevřená.

Banka HSBC reportovala svůj odhad na průmyslovou aktivitu v Číně v prosinci. Finální hodnota 50,9 bodů je jen o málo lepší než odhad 50,8, ale i tak to stačilo k ostré pozitivní reakci na čínském indexu Shanghai Composite (+4,32 %). To opět potvrzuje poslední ukazatele, že čínská ekonomika je na tom docela slušně a v roce 2013 bude pravděpodobně pokračovat její růst. Momentálně ji táhne zejména domácí poptávka a kompenzuje tak slabé exporty.

Evropský parlament se včera podle očekávání nedohodl na finální podobě pravidel Basel III. pro implementaci do evropské legislativy. Nová, přísnější, pravidla tak budou pravděpodobně v EU platit až od začátku roku 2014. Prodlení nepovažujeme za překvapující, zavádění Basel III. do legislativy se prodlužuje i jinde (např. v USA) a signály o tom, že se dohoda nestihne ještě letos, se v poslední době množily.

skoleni9_11

V praxi to podle nás nemá významné dopady, protože trh a lokální regulátoři banky již nyní nutí k plnění pravidel Basel III., určitou komplikací pro banky je pouze prodloužení doby nejistoty v tom, co konkrétně bude legislativa obsahovat (např. v oblasti regulace bonusů). Zprávu považujeme pro evropský bankovní sektor za neutrální. (Marek Hatlapatka)

Dnes ráno byly zveřejněny registrace nových vozů v Evropské unii za listopad, které v porovnání se stejným obdobím v minulém roce klesly o 10 % a dostaly se tak nejníže za posledních 19 let. Jediným rostoucím trhem v EU je Velká Británie.

Autor článku

Autor je analytikem společnosti Cyrrus.


Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).