Hlavní navigace

Firmy v USA ztrácejí optimismus. Mohou za to volby?

7. 9. 2016
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

 Autor: Shutterstock
Americké firmy – jedno zda z průmyslu či z oblasti služeb – jakoby ztrácely dobrou náladu. Alespoň touto řečí hovoří velmi důležité indexy podnikatelských po zkratkou ISM.

Indexy ISM jsou sice jen tzv. měkkými makroekonomickými ukazateli, avšak poměrně důležitými, neboť dokáží dobře kopírovat konjunkturu v americké ekonomice. Dokonce se ISM používá jako proxy proměnná pro odvozování tempa hospodářského růstu, přičemž i my ji máme zařazenou mezi proměnnými stanovující běžící odhad růstu amerického HDP. A ten se mimochodem vinou včera zveřejněného indexu ISM ve službách (resp. poklesu) zhoršil a náš nowcast ukazuje na to, že americká ekonomika roste v tomto kvartálu je 3,3 % (mezikvartálně anualizovaně), přičemž před zveřejněním indexu ISM činil běžící odhad růstu velmi zajímavých 3,7 %.

skoleni_29_6

Samozřejmě, že pro predikci toho, kam se americká ekonomika bude ubírat v následujících měsících, je kritické zjistit co vlastně za aktuálním zhoršením podnikatelského optimismu v USA opravdu je. A tady – po pravdě – trochu tápeme, neboť zjevné vysvětlení pro “horší náladu” (v USA) zde chybí – tedy snad kromě té obligátně-banální, že konjunktura trvá moc dlouho.Jednou z hypotéz, která se nabízí, je pak ta, že zhoršení podnikatelského optimismu přivodila (těžko pozorovaná) nejistota před blížícími se prezidentskými a parlamentními volbami v USA. Těžko takový dojem nějak potvrdit či vyvrátit, nicméně začátek listopadu může přinést velké změny v hospodářské politice Bílého domu a je dost možné, že si to manažeři vyplňující dotazníky ISM s blížícím se datem voleb stále silněji začínají uvědomovat.

Každopádně divergence v podobě zhoršujících se předstihových (měkkých) dat a relativně stabilních tvrdých dat je extrémně nepříjemnou situací pro americkou centrální banku, která svoji jestřábí rétorikou zahájila dělostřeleckou přípravu na další zvýšení úroků. To by přitom mělo spadnout do vrcholící předvolební kampaně, což “i nezávislé” vedení Fedu musí brát v úvahu. Američtí centrální bankéři musí nyní doufat, že zbývající data, která ještě přijdou do jejich zasedání 21. září (tedy maloobchodní tržby, průmysl a inflace za srpen), budou natolik dobrá či špatná, že nasměrují jejich mysl i trhy jednoznačně jedním směrem. V opačném případě bude Fed riskovat nejen chybu ve své politice, ale navíc to, že se stane součástí předvolební kampaně.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).