Hlavní navigace

Fed zvýší sazby; řešení splátky řeckého dluhu bude nejspíš opět odloženo

12. 6. 2017
Doba čtení: 6 minut

Sdílet

 Autor: Depositphotos
Očekáváme, že Fed tento týden zvýší sazby o 0,25 pb a ve svém vyjádření by se také měl vyjádřit ke spekulacím ohledně blížícího se postupu při snižování jeho bilance.

V Evropě se schází euroskupina, která by měla dojít k dohodě ohledně financování Řecka, ale pravděpodobně tomu tak opět nebude. České průmyslové ceny v květnu podle všeho meziměsíčně poklesly a bilance běžného účtu zaznamenala v dubnu schodek.

Americká centrální banka zvýší úrokové sazby o 0,25 pb

Indikátor ZEW by se pro Německo měl zvýšit i třeba s ohledem na vývoj německého akciového trhu, který v současné době překonává svoje evropské protějšky.

Středa bude nejdůležitějším dnem týdne. Výbor pro měnové otázky (FOMC) americké centrální banky zvýší podle odhadu ekonomů SG úrokové sazby o 0,25 pb. Prohlášení publikové po zasedání by již mohlo obsahovat první indikace ohledně snižování bilance Fedu.

Maloobchodní tržby v USA v květnu podle očekávání o něco zpomalily, což bylo dáno hlavně automobilovými prodeji. Proto i ukazatele očištěné o tyto efekty vykazují růst. I kontrolní skupina toto reflektuje, když vzestup je dán hlavně sektorem služeb. Spotřebitelská inflace v USA zaznamenala pokles o 0,1 % m/m, především v důsledku cen energií.

Ve čtvrtek se schází euroskupina, která opět bude mít na programu řešení situace ohledně splátky řeckého dluhu. Podle vyjádření ze schůzky 22. května by už mělo být dosaženo výsledku, ale odložení na summit EU v příštím týdnu je více než očekávatelné. Každopádně podle hodnocení ekonomů SG jakýkoliv výsledek nebude mít definitivní podobu na několik příští let a bude to ad hoc řešení pro letošní rok.

ECB revidovala svůj výhled inflace níže

Euro v celotýdenním hodnocení vůči americkému dolaru ztratilo asi 0,7 % a pokleslo na úroveň 1,12 USD/EUR. Důvodem přitom nemohly být údaje o růstu HDP a jeho struktuře. V souladu s naším očekáváním byl růst přehodnocen o 0,1 pb výše na 0,6 % q/q potom, co byly statistiky Francie, Itálie a Řecka revidovány výše. Struktura HDP v eurozóně ukázala vysoký růst investic. Z velké části to je ale pravděpodobně příspěvkem Irska. Čistý export zaznamenal opět negativní příspěvek, ačkoliv světový obchod roste. Je to důsledkem zvyšováním importu kvůli domácí poptávce. Další evropská data už ovšem nebyla tak optimistická.

ECB na svém čtvrtečním zasedání nezměnila nastavení měnové politiky. Prezident ECB M. Draghi ve svém vystoupení po zasedání rady guvernérů ujistil trhy, že nízké sazby budou pokračovat dlouho po skončení programu kvantitativního uvolňování. Po dlouhé době uvedl, že hodnocení rizik ekonomického růstu je vybalancované a ze své řeči odstranil zmínky o možném opětovném snížení úrokových sazeb. Byla publikována také nová prognóza, která ukazuje na nižší vývoj inflace, což spolu s přetrvávajícím holubičím tónem naznačuje, že debata o normalizaci měnové politiky je ještě daleko. Z tohoto důvodu ekonomové SG přehodnotili výhled na další kroky ECB. Aktuálně předpokládají, že k dalšímu snížení nákupu aktiv dojde až na počátku roku 2018. Odkupy by se měly snížit na 40 mld. EUR měsíčně. Od poloviny roku 2018 pak vždy počátkem každého čtvrtletí bude program nižší o dalších 10 mld. EUR. Program tedy podle odhadu SG skončí v březnu 2019. Dvojí očekávané zvýšení sazeb se tak posouvá na březen a červen 2019.

Zásadní politické události přinesly protichůdné zprávy. Výsledky britských parlamentních voleb ukázaly, že vládnoucí konzervativci T. Mayové ztratili většinu v britském parlamentu. Současná premiérka T. May odolávající tlaku vlastní strany na rezignaci ale promptně dohodla podporu pro svou menšinovou vládu konzervativní strany od severoirské strany demokratických unionistů (DUP), což by dalo dohromady většinu 17 hlasů. Tato slabá vládní většina koaliční vlády oslabí vyjednávací pozici země vůči EU. Ekonomové SG pak očekávají zpomalení ekonomického růstu v Británii. Slábnoucí libra sice podpoří inflaci na britských ostrovech, ale podle názoru ekonomů SG bude centrální banka hledět spíše na negativní rizika spojené s růstem a můžeme se dočkat uvolnění měnové politiky.

Naopak výsledky 1. kola francouzských parlamentních voleb přinesly dobré zprávy pro francouzského prezidenta, jehož ještě stále čerstvé politické uskupení En March! (Vpřed) získalo asi třetinu hlasů. Ve většinovém systému volby je tak více než pravděpodobné, že po druhém kole bude mít francouzský prezident dostatek mandátů v parlamentu, aby mu to umožnilo pohodlné vládnutí.

Průmyslové ceny o něco zpomalily stejně jako běžný účet

Ekonomové SG očekávají, že finální číslo květnové spotřebitelské inflace v Polsku by mohlo být ještě o jednu desetinu nižší, tedy 1,8 % y/y. Důvodem by mohlo být zpřesnění údajů o poklesu cen pohonných hmot, což se promítlo do jádrových cen dopravy, a také potvrzení chybějícího růstu cen potravin.

Po zveřejnění slabé bilance zahraničního obchodu existuje riziko, že i bilance běžného účtu bude nízká. Podobně jako v Polsku nemůže těžit z přílivu EU fondů, jejichž čerpání je stále velmi malé.

Schodek běžného účtu v Polsku by měl dosáhnout 560 mil. EUR hlavně kvůli nízkým transferům EU fondů, které v dubnu dosáhly pouze 80,5 mil. EUR ve srovnání s 501,2 mil. EUR loni či 1665,2 mil. EUR v roce 2015, posledním roce, kdy šlo čerpat peníze z minulého programovacího období.

Očekáváme, že ceny průmyslových výrobců v ČR v květnu poklesly v důsledku nižší průměrné ceny ropy na světových trzích.

Zrychlení inflace posílilo korunu a zvýšila šance na růst sazeb

Ekonomický kalendář minulý týden obsadila téměř výhradně data z Maďarska a České republiky. Česká data z reálné ekonomiky byla velmi rozkolísaná vlivem nestejného počtu kalendářních dní, když do letošního dubna oproti loňskému padl efekt velikonočních svátků. Údaje očištěné o tyto kalendářní vlivy a sezónnost ale ukázaly na pokračující dobrou kondici reálné ekonomiky. Průmyslová výroba v dubnu přidala 6 % y/y (SWDA) i přes zpomalení výroby aut, které se negativně odrazilo v exportní aktivitě. V důsledku toho poklesl přebytek obchodní bilance na 10,6 mld. CZK. Stavební výroba očištěná o výše zmíněné vlivy v dubnu vzrostla o 9,6 % y/y. Dařilo se hlavně pozemnímu stavitelství. Inženýrské stavitelství stále zaznamenává pokles, protože infrastrukturní projekty nejsou zahajovány. Domácnosti na rozdíl od vlády na nezbytných výdajích nešetří. Očištěný růst maloobchodních tržeb totiž činil 4,8 % y/y, když nepotravinářské zboží přidalo 7,7 % y/y, potraviny 3,6 % a pohonné hmoty 3 %.

Z pohledu měnové politiky ovšem byly nejdůležitější zprávy o vývoji inflace. Ta v květnu oproti očekávání trhu akcelerovala na 0,2 % m/m. Spotřebitelské ceny tedy vzrostly o 2,4 % y/y. Toto zrychlení oproti 2 % v dubnu bylo podpořeno nárůstem jádrových cen, které podle našeho výpočtu přidaly 0,2 % m/m. Za touto dynamikou stojí rostoucí kupní síla domácností, která zůstane solidní i v budoucnu. Průměrná reálná mzda totiž v Q1 přidala 2,8 % y/y a předčila o 0,2 pb očekávání trhu. V dubnu pak také vzrostly mzdy v průmyslu o silných 8,1 % y/y. Jádrová inflace tak dostane do budoucna vzpruhu.

skoleni_29_6

Uvolněné měnové podmínky reflektující nárůst inflace a mzdových signálů pro budoucí podporu jádrových cen nejsou podle našeho názoru dostatečně zpřísňovány posilující korunou. Ta v celotýdenním hodnocení proti euru zpevnila o 0,5 %, když v pátek dopoledne se obchodovala dokonce na úrovni 26,18 CZK/EUR. Očekáváme tedy, že k dalšímu zpřísnění měnové politiky pomocí zvýšení sazeb by mělo dojít během Q4 17. To naznačil i člen bankovní rady M. Mora, který sice zvyšovaní sazeb nepovažuje za aktuální téma, ale před koncem roku by k němu mělo dojít. Další z členů Bankovní rady ČNB O. Dědek zase podpořil prognózu ČNB, která zvýšení sazeb obsahuje už v Q3 17.

Ostatní regionální měny minulý týden uzavřely v podstatě velmi blízko svých pondělních otvíracích hodnot. Na obou měnách nebyla žádná větší volatilita, a to ani v případě Maďarska, kde kalendář obsahoval data, která ovšem trhy nepřekvapila.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).