Hlavní navigace

Fed změnil výhled pro sazby, dolar posílil

20. 3. 2014
Doba čtení: 3 minuty

Sdílet

Dolar se včera odpoutal od hranice 1,39 USD/EUR a po tiskové konferenci Janet Yellen po zasedání Rady guvernérů Fedu zamířil až k hladině1,382.

Zprávy a události

Deficit běžného účtu se v USA v posledním čtvrtletí 2013 snížil z 94,8 mld. USD v Q3 na 81,1 mld., když trh počítal s deficitem 88 mld. USD. Rada guvernérů amerického Fedu schválila snížení objemu přímo odkupovaných aktiv o dalších 10 mld. USD na 55 mld. USD měsíčně.

Ve Velké Británii ubylo 34,6 tis. žadatelů o dávky v nezaměstnanosti (trh –25 tis.). Míra nezaměstnanosti zůstala v souladu s očekáváním trhu beze změny na 7,2 %.

Průmyslová produkce v Polsku přidala meziročně 5,3 % (trh +6,1 %). Tamní ceny průmyslových výrobců překvapily trhy poklesem o 0,1 % m/m (trh +0,1 % m/m).

Fed změnil výhled pro sazby, dolar posílil

Dolar se včera odpoutal od hranice 1,39 USD/EUR a po tiskové konferenci Janet Yellen po zasedání Rady guvernérů Fedu zamířil až k hladině1,382. K ránu pak mírně zkorigoval na úroveň 1,384 USD/EUR. Fed na svém zasedání nepřekvapil dalším snížením objemu přímého odkupu aktiv na 55 mld. USD měsíčně, ale překvapil medián výhledu úrokových sazeb. Aniž by se výrazně změnily ekonomické fundamenty, tak se výhled na úrokové sazby na konci příštího roku zvýšil z 0,75 % na 1% a pro konec roku 2016 dokonce z 1,75 % na 2,25 %. To ve zkratce znamená rychlejší zvyšování americké klíčové úrokové sazby. Do tohoto výhledu přispívají členové Rady guvernérů, kteří nyní mají právo o sazbách hlasovat, stejně tak jako ti, kteří ho teď nemají, ale přijde na ně řada v budoucnu. Posun mediánu úrokových sazeb dokonce zastínil ústup od hranice míry nezaměstnanosti na 6,5 %, kdy by Fed mohl uvažovat od prvním zvyšování úrokových sazeb k o trochu vágnějšímu, ale zato širšímu závazku zahrnujícím příznivé podmínky na trhu práce, inflační tlaky a očekávání a celkový finanční vývoj. Dohromady by rozkolísaný výhled na úrokové sazby s poněkud vágněji formulovaným závazkem držet sazby „podstřelené“ mohl přinést na trhy vyšší volatilitu.

Ze Spojených států se dnes dočkáme dat z trhu práce za únor. Prodeje stávajících rezidenčních nemovitostí by měly podle ekonomů SG přidat 0,6 % a mírně tak kompenzovat pokles o 5,1 % z ledna. Na nejvyšší hodnotu od dubna loňského roku by se měl dostat počet prodávaných nemovitostí. 

Hlavní evropskou událostí dneška bude schůzka Evropské rady. Hlavním tématem bude pravděpodobně krize na Ukrajině, která zastíní původně plánovaný program. Tím by mělo být posouzení pokroku, který jednotlivé státy udělaly ve své fiskální politice. Dalšími body měly být pokrok v budování bankovní unie a pokrok v zavádění jednotného záchranného mechanismu. 

Regionální měny posilují, koruna je výjimkou

Regionální měny se dále otřepávají z rány, kterou pro ně znamená krize na Ukrajině. I včera posilovaly, ačkoliv již o něco pomaleji, než v přechozích dnech. Výjimku tvořila česká koruna, která odepsala 10 haléřů a dostala se tak nad hladinu 27,50 CZK/EUR. Tento posun však nebyl zapříčiněn žádnými fundamentálními důvody. Mohlo se jednat o oslabení v důsledku vyplácení dividend velkých společností zahraničním vlastníkům, které každoročně začíná ke konci zimy. Navíc česká měna nebyla doposud výrazně ovlivněna krymskou krizí. Polský zlotý, kterého se naopak tato krize v minulých týdnech dostihla, posílil o necelé 0,3 %. Maďarský forint posílený úspěšnou aukcí dolarových eurobondů posílil o 0,15 %.

Účto_tip_změny21

Vzhledem k tomu, že nás ani dnes nečeká zveřejnění žádných důležitých ekonomických údajů z regionálních ekonomik, trhy se pravděpodobně budou dále soustředit na krizi na Ukrajině a rozkolísat by je mohly případné tvrdší sankce ze strany západních států vůči Rusku. 

Česká swapová křivka včera na svém dlouhém konci vzrostla o 2 bb a mírně tak zvýšila svůj sklon.

Autor článku

Autor pracuje jako analytik v Komerční bance

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).