Hlavní navigace

FED zasáhl akciové trhy

20. 6. 2013
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

Včerejší vyjádření amerického Fedu o možném snížení stimulů před koncem letošního roku včera otočilo náladu investorů a dnes se plně projevilo i na evropských burzách, kde hlavní indexy ztrácejí přes 2 %.

Pozitivně se navíc nedá interpretovat ani raketový růst mezibankovních sazeb v Číně, který ukazuje na pokles dynamiky druhé největší světové ekonomiky. Pokles v Evropě zastihl všechny sektory, nejpostiženější jsou však zejména ty spojené s hospodářským cyklem jako automobilový a těžební průmysl a finanční sektor. V červených číslech jsou také všechny společnosti z indexu EuroStoxx50.

Index PX propadl o 2,93 % a poprvé od srpna při závěru prolomil hranici 900 bodů

Ztrátám se vyhnul jen k jakýmkoli zprávám již přes dva roky inertní Unipetrol. Ve volném pádu po včerejší smršti špatných zpráv pokračovaly akcie NWR, jejichž dnešní ztráta dokonce o procentní bod překonala včerejší šestnáctiprocentní propad. Mezi velkými emisemi dopadla nejhůře Telefonica ČR, která krátce před koncem obchodování propadla až na konečných –8,1 %. ČEZ (-1,2 %) se dnes naposledy obchodoval s právem na dividendu a zítra tak můžeme očekávat jeho výrazný pokles.

Autor článku

Autor je analytikem Komerční banky.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).