Hlavní navigace

Investorům v USA se do trhu vůbec nechtělo vstupovat

13. 3. 2012
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

Vývoj na akciových trzích komentuje analytik Jiří Šimara z Cyrrusu.

Objem obchodů byl nejnižší za letošní rok a indexy ukončily obchodní seanci ve smíšeném rozpoložení. To by se ovšem mohlo v dnešním obchodování změnit. Čekáme totiž o poznání více makrodat než včera a po sedmé hodině našeho času se navíc sejde Měnový výbor Fed, který se bude rozhodovat o dalším vývoji měnové politiky v USA.

Asijské obchodování se neslo v pozitivním duchu, který vznikl díky očekávání, že dnešní makrodata ukáží na zlepšení ekonomické situace jak v USA, tak v Evropě. Dalším impulsem jsou spekulace ohledně dnešního zasedání Měnového výboru Fed. Část investorů se totiž domnívá, že dojde k naznačení dalších stimulů směřujících na podporu americké ekonomiky.

Ministři financí eurozóny včera dali zelenou k uvolnění mezinárodní pomoci pro Řecko. První platba by měla být učiněna již tento měsíc, a tak se Řecko vyhne okamžité platební neschopnosti. Na čas se tak řecké téma dostává z hlavní pozornosti médií. Trhy si nicméně nemyslí, že by tímto končily řecké problémy. To je patrné i z vývoje obchodování s novými bondy Řecka. Investoři je oceňují hluboko pod jejich nominální hodnotou. Navíc stále existují obavy o Portugalsko či Španělsko, jejichž ekonomiky jsou dalšími nejslabšími články v rámci eurozóny. Dnes se sejdou ministři financí za celou Evropskou unii. Mezi hlavní body programu by mělo patřit jednání ohledně zavedení daně z finančních transakcí. Evropské trhy na poslední zprávy reagují zatím kladně. Index Dax zahajuje obchodování 0,7% růstem až na 6950 body, tedy těsně pod nedávná lokální maxima.

skoleni_8_6

Polský těžař uhlí JSW dnes reportoval své výsledky za FY 2011. Se ziskem 2,09 mld. PLN mírně překonal očekávání trhu, který počítal se ziskem 1,92 mld. PLN. Na tržbách ovšem mírně zklamal (9,377 mld. PLN vs. 9,773 mld. PLN). Tržní očekávání tak naplnil jen co do výše dividendy. Na tu bude uvolněno 30% z celkového čistého zisku a vzhledem k ceně akcie tak představuje 5% dividendový výnos. Vývoj v letošním roce však zůstává zahalen nejistotami a společnost neposkytla jakékoliv bližší predikce. Celkově vnímáme výsledky jako neutrální, které by neměly mít přímý dopad na NWR.

Dnes očekáváme:

Dnešní obchodování bude, alespoň co do makrodat, zajímavější než obchodování včerejší. V Evropě nás čeká v 11:00 vydání výsledků výzkumu ZEW jak pro Německo, tak pro celou eurozónu. V 13:30 bude zveřejněn údaj o změně maloobchodních tržeb v USA za únor (tedy o hodinu dříve, než jsou investoři zvyklí, a to kvůli přechodu USA na letní čas). Itálie v 11:00 zveřejní výsledky aukce pokladničních poukázek v objemu až za 12 mld. EUR.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).