Hlavní navigace

Fed trhy nezklamal, třetí kolo uvolňování se stalo skutečností

14. 9. 2012
Doba čtení: 3 minuty

Sdílet

Zveřejnění výsledků jednání Fedu poskytlo euru silný impuls. Fed trhy nezklamal, jak konkrétně bude podpora vypadat?

Zprávy a události

Počet nových uchazečů o podporu v nezaměstnanosti v USA se během minulého týdne zvýšil o 15 tisíc na 382 tisíc, což bylo výrazně nad tržním očekáváním ve výši 370 tisíc.

 Ceny průmyslových výrobců v USA se v průběhu srpna zvýšily o 0,2 % m/m, což odpovídalo tržnímu konsensu. V meziročním vyjádření růst cen stagnoval na červencových 2,5 % y/y, trh se obával mírného zrychlení na 2,6 % y/y.

Polské spotřebitelské ceny se během srpna snížily v souladu s očekáváním o 0,3 % m/m. Meziroční růstová dynamika zpomalila z červencových 4,0 % y/y na 3,8 % y/y v srpnu.

Výsledek jednání FOMC pomohl euru nad 1,30 USD/EUR

Před večerním zveřejněním výsledku jednání FOMC jsme na trhu eura s dolarem byli svědky mírné korekce předchozích eurových zisků. Kurz se posunoval z ranního lokálního maxima u 1,2930 lehce pod 1,2900 USD/EUR na přelomu evropské a americké seance. Devizový trh tedy čekal, na ostatních trzích byl i nadále patrný lehký optimismus po zasedání ECB v minulém týdnu. Úspěchem skončila včerejší aukce italských státních dluhopisů. U tříletého dluhopisu si Itálie půjčovala nejlevněji za poslední dva roky (2,75 %), po více než roce se též úspěšně podařilo umístit emisi se splatností 15 let (za výnos 5,32 %).

Večerní zveřejnění výsledku dvoudenního jednání FOMC poskytlo euru silný impuls. Kurz USD/EUR se na počátku dnešní asijské seance poprvé od počátku května přehoupl přes úroveň 1,3000 USD/EUR. Fed tentokráte trhy nezklamal, třetí kolo kvantitativního uvolňování se stalo realitou. Americká centrální banka bude nakupovat státem garantované hypotéční dluhové cenné papíry, a to až do objemu 40 mld. USD měsíčně. Navíc na neomezenou dobu, dokud Fed nedosáhne svého duálního cíle. To by mělo pomoci především snížení kreditních spreadů. Pokračovat budou reinvestice splatných dluhopisů, do konce roku operace „Twist“ a ne nevýznamným krokem je prodloužení doby, po kterou hodlá Fed držet extrémně nízké úrokové sazby o šest měsíců na polovinu roku 2015.

Po včerejším zasedání Fedu budou i dnes zraky investorů směřovat do Spojených států, kde bude publikována celá řada zajímavých ekonomických ukazatelů. Ekonomové Société Générale očekávají, že data jasný signál nepřinesou. Optimističtí jsou, pokuj jde o výsledek srpnových maloobchodních tržeb. Nicméně ty jsou ve Spojených státech publikovány v nominálním vyjádření a u inflace se očekává celkem výrazný vzestup. Přesto se očekává zlepšení předběžného zářijového indikátoru spotřebitelské důvěry University of Michigan. Naopak zklamání zřejmě přinese statistika srpnové průmyslové výroby a využití výrobních kapacit. Celkově by však data neměla pokazit dobrou náladu, kterou investorům v posledních dnech centrální banky poskytly a poptávka po rizikovějších instrumentech včetně eura by se měla udržet i poslední pracovní den tohoto týdne.

Středoevropské měny by dnes měly ocenit krok FOMC

Před večerním zveřejněním výsledku jednání amerických centrálních bankéřů středoevropské měny během včerejšího dne mírně ztrácely a částečně korigovaly předchozí zisky. Nevýrazněji včera ztrácel maďarský forint, a to zhruba o dvě třetiny procenta. Polský zlotý oslabil něco málo přes půl procenta a ztráty české koruny byly nejmírnější, když dosáhly zhruba třetiny procenta. Zatímco během první hodiny včerejší seance se kurz koruny krátce dostal pod 24,45 CZK/EUR, v průběhu dne se pod tlak několikrát dostala hladina 24,50 CZK/EUR.

skoleni9_11

Výsledek jednání FOMC, který přinesl pozitivní stimul pro rizikovější aktiva, by dnes měly i středoevropské měny ocenit posilováním. Pro dnešní den tak lze očekávat, že již otevírací kurz bude ve srovnání se včerejším závěrem silnější a apretační tendence by měly být patrné i v průběhu dnešního obchodního dne. Koruna tak dnes reálně může proti euru otestovat roční maximum.

Na domácím dluhopisovém trhu včera panoval klid. Dluhopisová i swapová výnosová křivka se posunuly lehce dolů o zhruba 2 až 3 bb. Asset swap spready se tedy žádným zásadním způsobem nezměnily. Pro dnešní den lze díky Fedu očekávat vzestup sazeb.

Autor článku

Autor je analytikem Komerční banky.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).