Hlavní navigace

Fed směřuje k přitvrzování své měnové politiky

26. 2. 2015
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

Šéfka Fedu Janet Yellen ve svém úterním vystoupení trhy prakticky ničím nepřekvapila. Z jejích slov je zřejmý opatrný posun v rétorice směrem ke zvyšování úrokových sazeb.

Šéfka Fedu Janet Yellen ve svém úterním vystoupení trhy prakticky ničím nepřekvapila. Z jejích slov je zřejmý opatrný posun v rétorice směrem ke zvyšování úrokových sazeb. Minimálně na nadcházejících dvou měnověpolitických zasedáních by se však jejich nastavení s ohledem na ekonomické podmínky měnit nemělo. Dá se ale s určitou pravděpodobností očekávat, že již březnové jednání výboru FOMC přinese výraznější posun ve slovníku centrálních bankéřů. Cílem Fedu není rozhodně trhy překvapovat nečekaně rychlým či brzkým zpřísněním měnové politiky, aniž by takový krok dostatečně dopředu avizoval, protože by se mu mohl vrátit jako bumerang v podobě nepřiměřených reakcí finančních trhů.

Klíčem ke zvyšování úrokových sazeb je pokračující zlepšování na trhu práce ve snižování nezaměstnanosti, tvorbě pracovních míst a růstu mezd. Druhým faktorem je, že centrální banka musí být přesvědčena ohledně toho, že míra inflace ve střednědobém horizontu dosáhne dvouprocentního inflačního cíle.

skoleni_4_3

Fed při svém rozhodování pochopitelně sleduje i jiné faktory včetně vnějšího prostředí. Jeho hlavními negativními riziky jsou slabá zahraniční poptávka a silný dolar, která jsou však kompenzována uvolněnou měnovou politikou zahraničních centrálních bank a nižšími cenami ropy.

První zvýšení úrokových sazeb čekáme při červnovém jednání výboru FOMC a jejich další postupný nárůst na jeho každém druhém zasedání. Konsensus trhu ukazuje na pozvolnější utahování měnových kohoutů. Pokud by se naplnila naše prognóza, byl by to impuls pro trhy reagovat.

Autor článku

Autor je analytikem Komerční banky.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).