Hlavní navigace

FED si svoji práci již udělal, teď je řada na parlamentu

21. 6. 2012
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

Robert Heller, bývalý guvernér americké centrální banky, v rozhovoru pro média uvedl, že uvolňování měnové politiky již dosáhlo svého maxima a teď je řada na parlamentu, aby přijal potřebná fiskální opatření.

Těmito výroky chtěl zchladit předpoklady investorů ohledně dalšího kvantitativního uvolňování. Mnozí finančníci totiž pořád doufají, že FED měnovou politiku ještě malinko popustí. Jejich očekávaní vycházejí z dosavadních empirických zkušeností, které dosud s monetární politikou hlavní banky USA mají. Tato instituce dosud vždy byla politikům po ruce, a když bylo nejhůř, nalila do systému peníze, čímž se požár na chvíli uhasil.

Špatná ekonomická data, zejména z trhu práce v USA, vycházejí na povrch zrovna v období, kdy končí operace TWIST. V rámci ní FED mění krátkodobě splatné dluhopisy za dlouhodobé s cílem snížit dlouhodobější úrokové sazby. Nízké dlouhodobé sazby mají mimo jiné podporovat trh hypoték a takovýmto způsobem oživit poptávku po nemovitostech. Právě proto mnozí volají po tom, aby centrální banka přinesla do ekonomiky nové stimuly nebo alespoň prodloužila operaci TWIST. 

Včera večer zasedal Federální výbor pro otevřený trh, který je výkonným orgánem americké centrální banky. Finančníci zoufale doufají, že FED opět na chvíli nervózní náladu na trzích zklidní, a to zejména v době, kdy ekonomická situace v USA je velice zranitelná pod vlivem šířící se krize z Evropy.

dan_z_prijmu

Robert Heller upozorňuje, že další měnové uvolňování nemá své opodstatnění. Aktuálním problémem americké ekonomiky není nedostatečná likvidita. Banky disponují dostatečným množstvím finančních prostředků. Ekonomický rozvoj spíše zbržďuje to, že je nemají komu půjčit, protože počet bonitních investorů se rapidně snižuje. 

Pan Robert Heller tedy navrhuje začít řešit momentální neblahou ekonomickou situaci v USA aplikací fiskálních opatření. Dále říká, že v cestě k rozvoji národního hospodářství stojí různé nesmyslné zákony, které brání dalším rozmachu ekonomiky tím, že ztěžují podnikání.

Autor článku

Autorka je analytičkou finančních trhů společnosti BOSSA.CZ.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).